کریپتوکارنسی چیست؟

234 - کریپتوکارنسی چیست؟

در سال‌های اخیر بازار کریپتوکارنسی یا همان بازار ارزهای دیجیتال از اهمیت ویژه‌ای نزد کاربران دیجیتال واقع شده است. ارزهای دیجیتال این فرصت را ایجاد کردaه‌اند تا بتوان در کمترین زمان و با حداقل هزینه به معاملات پرداخت. این ارزها به دو دسته‌ی متمرکز و غیر متمرکز تقسیم بندی می‌شوند. ارزهای متمرکز مانند پی پال تحت نظارت یک سازمان مشخص می‌باشند و ارزهای غیر متمرکز تحت کنترل هیچ نهادی نیستند و به صورت مستقل ایجاد شده‌اند. رمز ارزهایی نظیر بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از ارزهای غیرمتمرکز محسوب می‌شوند.

کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی یا رمز ارز نوعی ارز دیجیتال است که براساس اصول رمزنگاری ایجاد شده است و رمزگشایی آن، امری غیرممکن تلقی می‌شود. این پول الکترونیکی تحت کنترل هیچ مرکز و یا سازمانی نیست و بدون محدودیت‌های جغرافیایی قابل استفاده می‌باشد. بیت کوین اولین ارز دیجیتال به وجود آمده محسوب می‌شود که پس از آن حدود 2000 رمز ارز دیگر به وجود آمده است. به طور کلی اکثر کریپتوکارنسی ها بر روی شبکه بلاک چین اجرا می‌شوند و واحدهای اصلی این رمز ارزها براساس فرایندی به نام استخراج و یا ماین تولید می‌گردد. کریپتوکارنسی ها به دو دسته توکن و کوین تقسیم بندی می‌شوند که معمولاً کوین‌ها از یک بلاک چین مخصوص برخوردارند در حالی که توکن ها بلاک چین اختصاصی ندارند و براساس بلاک چین دیگر کوین‌ها فعالیت می‌کنند.

کاربرد کریپتوکارنسی ها

· سرمایه گذاری و انجام معاملات

ارزهای رمز پایه بهترین فرصت برای سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی محسوب می‌شوند و تاکنون افراد بسیاری براساس این سرمایه گذاری‌ها ثروتمند شده‌اند. بیت کوین و اتریوم اصلی‌ترین رمز ارزها در امر سرمایه گذاری هستند که تاکنون توانسته‌اند بیشترین متقاضیان بازار کریپتوکارنسی را به خود اختصاص دهند. البته باید در نظر داشت که به دلیل نوسانی بودن این رمز ارزها، سرمایه گذاری بر روی آن‌ها ریسک بالایی می‌طلبد اما همین عدم ثبات سبب دستیابی افراد زیادی به سودهای کلان شده است.

می تونید بیشتر بخونید!  خرید بیت کوین به صورت آنی !

· خرید کالا

ارزهای دیجیتال این فرصت را به وجود آورده‌اند تا بدون هیچ محدودیت جغرافیایی بتوان از روش‌های پرداخت ارز استفاده نمود. از طریق این رمز ارزها می‌توان در هر جای دنیا خرید کرد و یا انتقالات ارزی را در کمترین زمان و آسان‌ترین روش به انجام رساند. در حال حاضر کشورهای بسیاری هستند که ارزهای دیجیتال را با ارزهای فیات برابر می‌دانند و آن‌ها را به جای ارز فیات مورد استفاده قرار می‌دهند. همچنین اکثر بازرگانان و تاجران به دلیل سهولت در پرداخت، در معاملات خود از ارزهای دیجیتال بهره می‌برند.

استخراج در کریپتوکارنسی

استخراج رمز ارزها نوعی سرمایه گذاری است و اصلی‌ترین بخش هر شبکه رمزنگاری محسوب می‌شود. در گذشته استخراج رمز ارزها به ویژه بیت کوین به سهولت انجام پذیر بود، اما امروزه این عمل نیازمند دستگاه‌های سخت افزاری قدرتمند است که به کمک نیروی برق به کار گرفته می‌شوند. باید بدانید که در حال حاضر استخراج ارزهای دیجتال کار راحتی نیست بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در این حوزه را دارید، بهتر است پیش از انجام هر اقدامی ابتدا از معایب و مزایای آن مطلع شوید.

تفاوت رمز ارزها با ارزهای فیات

بدون شک ارزهای دیجیتال تفاوت‌های بسیار زیادی با ارزهای معمولی دارند؛ زیرا دارای قوانین و شرایط متفاوتی هستند. در ادامه به اصلی‌ترین تفاوت این دو نوع ارز می‌پردازیم.

ماهیت وجودی: ارزهای معمولی دارای ماهیت فیزیکی هستند در حالی که رمز ارزها، به صورت یک رشته کد بر روی شبکه بلاک چین ثبت می‌شوند.

واسطه: رمز ارزها بدون واسطه و از طریق شبکه همتا به همتا کار می‌کنند در حالی که برای استفاده از ارزهای معمولی نیاز به واسطه‌ای نظیر بانک است.

غیر قابل بازگشت: تراکنش‌های مربوط به رمز ارزها غیر قابل بازگشت است و در صورت بروز هر مشکلی امکان پیگیری وجود ندارد اما ارزهای معمولی برگشت پذیر و قابل پیگیری می‌باشند.

مزایای کریپتوکارنسی

عدم محدودیت جغرافیایی: رمز ارزها نوعی پدیده جهانی محسوب می‌شوند که بدون هیچ محدودیتی قابل استفاده می‌باشند و می‌توان از آن‌ها در امور مختلفی نظیر انتقالات ارز و پرداخت‌های آنلاین استفاده نمود.

می تونید بیشتر بخونید!  خرید ارز تتر از صرافی آنلاین

غیر متمرکز: هیچ دولت و سازمانی امکان کنترل و نظارت بر بازار کریپتوکارنسی را ندارد و شاید بتوان گفت که استقلال رمز ارزها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های تأثیرگذار در جذب مخاطبان این حوزه می‌باشد.

استفاده از سیستم همتا به همتا: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بازار کریپتوکارنسی استفاده از سیستم همتا به همتا می‌باشد. بر اساس این سیستم، کاربران می‌توانند به صورت مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای با یکدیگر معامله کنند.

کاهش هزینه‌ها: بر خلاف پول‌های معمولی، رمز ارزها کمترین هزینه‌های مربوط به تراکنش و انتقال را دارند؛ همین امر سبب جذب سرمایه گذاران و متقاضیان بسیاری در این عرصه شده است.

حفظ هویت: در بازار کریپتوکارنسی، کاربران بر اساس آدرس کیف پول دیجیتالی خود شناسایی می‌شوند و نیاز به هیچ گونه احراز هویتی نیست. طبق این روش، تنها اطلاعات فاش شده از شما آدرس کیف پولتان خواهد بود.

ذخیره کریپتوکارنسی یا رمز ارزها

تمامی رمز ارزها در کیف پول‌های دیجیتالی ذخیره و نگهداری می‌شوند. این کیف پول‌ها دارای خدمات مختلفی هستند که بر اساس نوع رمز ارز تعریف می‌شود. کیف پول نرم افزاری، اصلی‌ترین و پر طرفدارترین کیف پول دیجیتال محسوب می‌شود و استفاده از آن به سهولت امکان پذیر است. کیف پول سخت افزاری نیز نوعی دیگر از انواع کیف پول‌های دیجیتال است که از امنیت بالاتری نسبت به کیف پول نرم افزاری برخوردار است. ذخیره سازی ارز در این کیف پول‌ها به دو صورت آنلاین و آفلاین قابل استفاده می‌باشد.

امروزه بازار کریپتوکارنسی از رونق بسیار بالایی برخوردار است و تعداد علاقه‌مندان و کاربران رمز ارزها روز به روز در حال افزایش می‌باشد. شما می‌توانید برای اطلاع از شرایط ورود به این عرصه، با رایا اکسچنج در ارتباط باشید.

برچسب ها :