بیت کوین ارز دیجیتال

5.0 - بیت کوین ارز دیجیتال

در گذشته انسان ها برای فروش اجناس اضافی خود یا خرید اجناس مورد نیاز، اقدام به مبادله کالا به کالا می کردند که این عمل مشکلاتی اعم از سنگینی اجناس در جا به جایی و یا نبود معیاری مشخصی برای تعیین ارزش اجناس را به همراه داشت. با گذشت زمان سکه ها با ضرب های مشخص به وجود آمدن که برای مبادلات و خرید و فروش اجناس مورد استفاده قرار می گرفتند، اما حجم زیاد و سنگینی سکه ها، خود مشکلی بزرگ برای داد و ستد و استفاده از آن بود.

پس مراکزی به وجود آمدند که در ازای دریافت سکه، حواله هایی برای راحتی بیشتر به آن داده می شد. اولین پول های کاغذی به این شکل به وجود آمده و مورد استفاده قرار می گرفتن و دارای پشتوانه مشخصی(طلا) هستند.  امروزه با گسترش تکنولوژی و فراگیری اینترنت، ارز های دیجیتالی زیادی ایجاد شده اند. در ادامه بیشتر در مورد فروش بیت کوین آشنا خواهیم شد.

ارز دیجیتالی چیست؟

ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتال است که بر اساس دانش رمزنگاری به وجود آمده است. تقریبا تمامی ارز های دیجیتال از بلاک چین استفاده می کنند؛ به دلیل استفاده از ویژگی هایی مانند: شفافیت، تغییر ناپذیر بودن و غیر متمرکز بودن. بلاک چین نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است که در آن امکان حذف و تغییر اطلاعات ثبت شده وجود ندارد.

منظور از غیر متمرکز بودن ارز دیجیتال این است که هیچ نهاد و سازمان مشخصی آن را اداره، ارزش گذاری و یا کنترل نمی کند. از دیگر موارد مورد توجه ارز های دیجیتالی، جا به جایی آن ها است. برای ارسال و یا دریافت ارز های دیجیتالی احتیاج به افتتاح حساب در هیچ بانک یا سازمانی نیست. ارز های دیجیتالی توسط مردم و استفاده کنندگان آن ها کنترل می شود و ارزش آن بر اساس اعتمادی که افراد به آن دارند، مشخص می شود. به طور کلی کریپتوکارنسی برای تایید تراکنش نیاز به بانک یا شخص سوم ندارد و گزاشات آن در یک دفتر توزیع کل به نام بلاک چین رمزنگاری و ثبت می شود. بسیاری از افراد اولین ارز دیجیتالی را بیت کوین می نامند؛ که البته قبل از بیت کوین تلاش های زیادی برای ساخت ارز دیجیتال صورت گرفته است.

می تونید بیشتر بخونید!  خرید بیت کوین از صرافی آنلاین

بیت کوین چیست؟

اولین ارز دیجیتالی که در سال 2008 ایده آن مطرح و رمزنگاری شد و در سال 2009 اولین سکه های آن استخراج شد، بیت کوین است. این ارز توسط شخص یا سازمانی با نام ساتوشی ناکاموتو رمزنگاری شده است. هویت این شخص یا سازمان به دلایل مختلفی مخفی بوده است که البته افراد زیادی ادعا داشتن که شخص ساتوشی ناکاموتو هستند؛ با این حال هیچ یک مدرکی برای اثبات ادعایشان نداشته اند.

دلایل زیادی برای مخفی شدن ساتوشی ناکاموتو وجود دارد. در خطر بودن جانش برای ساخت بیت کوین، همچنین وجود دشمنان زیادی -زیرا برای خرید و فروش بیت کوین یا ارسال و دریافت آن نیازی به بانک ها و موسسات مالی نیست و آن ها حذف شده اند- برای ساتوشی از دلایل دیگر مخفی شدن آن است.

اولین سوالی که با شنیدن بیت کوین- ارز دیجیتالی برای همه پیش می آید این است که پشتوانه بیت کوین چیست؟ پاسخ این سوال “هیچ چیز” است. بیت کوین هیچ پشتوانه‌ای ندارد. ارزش آن توسط اعتماد مردم به آن شکل می گیرد. بیشتر افراد برای سرمایه گذاری اقدام به خرید بیت کوین می کنند و به همین دلیل بیت کوین علاوه بر پول، می تواند یک دارایی هم محسوب شود. افرادی دیگر با خرید یا فروش بیت کوین، باعث درآمد زایی می شوند. بنابراین بیت کوین تنها برای خرید اجناس و پرداختی های مختلف مورد استفاده قرار نمی گیرد و دارایی یا منبع درآمد نیز تلقی می شود.

6.0 - بیت کوین ارز دیجیتال

فروش بیت کوین به چه صورت است؟

از آن جایی که بیت کوین شکل فیزیکی و خارجی ندارد و به صورت دیجیتالی است؛ بنابراین لازم نیست به صورت حضوری اقدام کنید و این کار به روش اینترنتی و آنلاین صورت می گیرد. برای فروش بیت کوین هم می توان به افراد حقیقی در قبال پرداخت وجهی مشخص به حساب بانکی یا غیره، اقدام به فروش بیت کوین کنید و هم چنین در غالب یک سایت فروشنده بیت کوین، صرافی آنلاین، اقدام کنید.

در خصوص روش دوم، دریافت مدارک شناسایی و احزار هویتی شخص خریدار بیت کوین بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که این عمل از فرآیند پولشویی جلوگیری می کند. بعضی از صرافی های آنلاین یا خود به طور مستقیم اقدام به فروش بیت کوین می کنند یا به عنوان یک واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می کنند و کارمزد این معامله را از طرفین دریافت می کنند.

می تونید بیشتر بخونید!  خرید و فروش تتر با کارت شتاب

در کشور جمهوری اسلامی ایران و بیشتر کشور های دنیا، خرید و فروش بیت کوین و نگهداری آن جرم نیست و قوانین روشن و واضحی برای آن وجود ندارد، مگر اینکه با این ارز دیجیتالی مرتکب جرایمی مانند پولشویی یا خرید و فروش اجناس ممنوعه شوید. در سال 1396 بانک مرکزی ایران، طبق بیانیه ای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارز های دیجیتالی و استفاده از آن برای تمامی مراکز مالی و پولی کشور ممنوع کرده است؛ در نتیجه می توان این گونه برداشت کرد که این حکم برای مردم نیست.

انواع ارز های دیجیتالی

بعد از بیت کوین ارز های دیجیتالی دیگری ساخته و رمزنگاری شده است. از مهم ترین آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دش یا DASH: که با نام تاریکوین نیز شناخته می شود، نسخه ای محرمانه تر از بیت کوین است و به طوری تراکنش انجام شده توسط آن را تقریبا غیر قابل شناسایی می توان دانست.
  • لایت کوین یا LITECOIN: لایت کوین در سال 2011 متولد شد و دنبال کننده مسیر بیت کوین است. این ارز توسط شخصی به نام چارلی لی توسعه داده شد، این فرد مهندس سابق گوگل و فارغ التحصیل ام آی تی است.
  • اتریوم ETHEREUM: اتریوم در سال 2011 فعالیت خود را آغاز کرد.

افراد و صرافی های آنلاین اقدام به خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتالی می کنند که دلیل غیر قابل شناسایی بودن آن، در صورت عدم آگاهی کافی می تواند منجر به کلاهبرداری و سوء استفاده های مالی شود. سایت رایا اکسچنج متشکل از تیمی حرفه -کارشناس حوزه ارز دیجیتال، برنامه نویس، طراح و غیره- می تواند در حوزه ارز دیجیتال و خرید و فروش آن، همراه شما عزیزان باشد.

برچسب ها :