ارز و چگونگی خرید ارز

24.0 - ارز و چگونگی خرید ارز

در گذشته های بسیار دور انسان ها برای رفع بعضی از نیازهای خود به دلیل اختراع نشدن پول های کاغذی و سکه ها، مجبور به مبادله کالا به کالا بودند. بعد از ابداع پول های کاغذی و سکه ها، خرید فروش کالا بسیار راحت از قبل صورت می گرفت، اما در عصر حاضر برای خرید کالایی خارجی از دیگر کشورهای دنیا مشکل پولی وجود دارد؛ به این معنا که به دلیل آن که پول رایج هر کشور با کشور دیگر متفاوت برای خرید فروش با هر دو طرف با مشکل مواجه می شوند و برای هر کدام بهتر است که پول رایج کشور خود را دریافت کند. اقتصادانان دنیا تصمیم به حل این مشکل گرفتند. در این مرحله پولی پذیرفته شده در بین تمام کشورها که مورد قبول است، برای مبادله کالا و پرداخت بهای خدمات مورد استفاده قرار می گیرد که به آن ارز گفته می شود.

ارز چیست؟

به طور کلی ارز کاغذی بی ارزش است که بدون هیچ پشتوانه مالی تولید می شود و تنها توافقی بین دولت ها و کشورهاست که به آن ارزش و اعتبار می بخشد. در واقع بسیاری از مردم به اشتباه ارز را با پول اشتباه می گیرند. به عنوان مثال دلار آمریکایی پول رایج این کشور و پشتوانه آن طلاهای ذخیره شده بود و دولت اجازه آن را نداشت که در هر زمان و به هر اندازه که می خواهد اقدام به چاپ دلار بکند، چون برای هر یک دلار باید طلای ذخیره شده می داشت.

اما در سال 1971، رییس جمهور آمریکا، ریچارد نیکسون اعلام داشت که از این پس دلار آمریکا با پشتوانه ی طلا نیست و به بیان ساده تر پولی بی پشتوانه است. بنابراین در هر زمان که مایل باشند به هر میزانی که می خواهند می تواند دلار چاپ کنند. در این لحظه با کمی تفکر در این موضوع، متوجه خواهید شد که ممکن است در هر لحظه ارزش ارز فیات از بین برود. به عبارت دیگر ارز تنها سندی بی ارزش که برای مبادلات به آن ارزش بخشیده اند و به خودی خود هیچ ارزش و اعتباری ندارد.

می تونید بیشتر بخونید!  آموزش نحوه فروش بیت کوین

تفاوت ارز و پول در چیست؟

پول، سند یا شئ برای نگه داری ارزش است؛ به بیان ساده تر پول با گذر زمان ارزش خود را حفظ می کند و به تنهایی دارای ارزش است. پول دارای ویژگی هایی اعم از:

  • پول طلا، نقره، برنز و غیره است که به تنهایی دارای ارزش هستند.
  • پول واسطه ای برای مبادلات است.
  • پول هم قابل حمل و هم پایا است.

همان طور که پیشتر با تعاریف ارز پرداختیم، ارز کاغذ یا سندی بی ارزش است که تنها برای انجام مبادلات، توسط دولت ها به آن اعتبار می بخشند، این طور می توان بیان کرد که هر چیزی که به خودی خود ارزش ندارد و تنها با قرار دادی مشخص دارای ارزش می شود را ارز می گویند. ویژگی های ارز عبارت اند از:

  • ارز تنها به واسطه ی قرار دادی که بسته شده، ارزشمند است.
  • ارز تنها سندی برای مبادلات است.
  • ارز پایا است.
  • ارز فقط کاغذ یا سند است.

خرید ارز

خرید ارز روش های مختلفی دارد و اولین سوالی که پیش می آید این است که به چه عنوان قصد خرید ارز را دارید؟ به عنوان مثال ارز مسافرتی برای مسافرت های خارجی و یا ارز دانشجویی برای کسانی که در خارج از کشور در حال تحصیل هستند و برای تامین مخارج خود از دولت ارز دریافت می کنند. بسته به نوع نیاز خود می توانید اقدام به خرید ارز کنید. برای خرید ارز آزاد می توانید به صرافی های معتبر هر شهر مراجعه و اقدام به تبدیل پول با ارز مورد نظر خود بکنید.

23.1 - ارز و چگونگی خرید ارز

ارزهای رایج دنیا

طبق گزارشات بازار فارکس، پر استفاده ترین ارز در جهان، دلار آمریکا نام دارد. فارکس کلمه ی لاتین کوتاه شده  Foreign Exchange به معنای مبادلات خارجی است که در واقع منظور مبادلات ارزی خارجی است. بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی در دنیا است که روزانه هزاران میلیارد دلار در آن مبادله می شود. چند مورد از مهم ترین ارزهای جهان که مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از:

دلار آمریکا:

 همان طور که گفته شد دلار آمریکا پر طرفدار ترین ارز در جهان است. از دلایلی که باعث علاقه به استفاده از این ارز شده می‌توان به اینکه آمریکا دارای بزرگ ترین اقتصاد جهان است، بیشتری سهم از ذخایز ارزی در جهان متعلق به دلار آمریکا است و مورد آخر و مهم ترین دلیل محبوبیت دلار، سهم بالای بانک های مرکزی جهان در ذخایر دلار آمریکا که حدود 65% است اشاره کرد.

می تونید بیشتر بخونید!  تتر و قیمت فروش آن چیست ؟

یورو:

دومین ارز محبوب و همین طور دومین سهم ذخایر ارزی جهان در اختیار یورو است. یکی از دلایل جایگاه دومین ارز جهان که نصیب یورو شده است، این است که کشورهای بزرگ صنعتی دنیا مانند فرانسه و آلمان واحد پولی کشور خود را یورو انتخاب کرده اند.

پوند انگلیس:

پوند انگلیس حدود 5% در ذخایر ارزی جهان سهم دارد. می‌توان گفت که پس از دو ارز بالا پوند در مقام بعدی ایستاده است و پس از آن دیگر ارز ها در مبادلات کاربردی تر شناخته شده اند.

ارز دیجیتال

کریپتوکارنسی به ارز دیجیتال معنی شده است؛ شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که چرا آن را ارز دیجیتال معنی می کنند و پول دیجیتال نمی خوانند. طبق مطالب گفته شده در متون فوق، ارز نوعی سند یا کاغذ بی ارزش است، از این بابت که هیچ پشتوانه ای ندارد. به همین دلیل کریپتوکارنسی را ارز دیجیتال می خوانند؛ زیرا بدون هیچ پشتوانه ای در حال فعالیت است. ارزهای دیجیتال برای مبادلات بین اللملی و هم چنین نگه داری از آن به عنوان نوعی دارایی است. بسیاری از ارزهای دیجیتالی، بر پایه ارز های فیات شکل گرفته اند. به این صورت که می توان آن ها را ارز فیات رمزنگاری شده بیان کند.

برای  خرید ارز دیجیتال، می توانید به صرافی های آنلاین و وب سایت های معتبر ارزی مراجعه کنید. وب سایت محبوب رایا اکسچنج، در زمینه خرید و فروش انواع ارز در هر ساعت از شبانه روز در خدمت شماست و قابلیت خرید لحظه ای هر ارز دیجیتالی را برایتان فراهم کرده است. هم چنین قیمت لحظه ای تمام ارز های موجود را در این سایت می توانید دنبال کنید.

برچسب ها :