عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین

8.0 - عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین

قیمت خرید بیت کوین برحسب ارز های فیات سنجیده می‌شود. همچنین معامله های بیت کوین مشابه معاملات بورس اوراق بهادار است. قیمت بیت کوین براساس میانگین صرافی های بین الملل محاسبه می شود و قیمت تصویب شده ای برای آن وجود ندارد؛ بنابراین در رابطه با ارز های دیجیتال امری کاملا طبیعی است که در هر صرافی با قیمتی متفاوت عرضه و مبادله شوند.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین از ابتدا تا کنون

2010

بیت کوین بدون هیچ ارزش دلاری در سال 2009 عرضه شد و تا سال 2010  بر این روال باقی ماند؛ زیرا در این مدت، در مرحله عرضه و توسعه بود و هنوز نمی توانست شامل ارزش باشد.

با شروع بکار نخستین صرافی بیت کوین در می 2010 ، اولین جهش در قیمت این رمز ارز اتفاق افتاد و قیمت آن تا 0.003 دلار شد. با نخستین پرداخت توسط یکی کاربران اولیه قمیت بیت کوین به 0.004 دلار رسید.

در جولای همان سال، با انتشار خبر نسخه جدید بین کوین در یک وبسایت خبری و فناوری محبوب، تمام توجه هات به سمت بیت کوین جلب شد و در اواخر سال 2010 با افزایش قیمت بیت کوین به 0.08 دلار، ارزش کل بازار بیت کوین به 1 میلیون دلار رسید. در همین ماه، یک برنامه نویس و توسعه دهنده شبکه های همتا به همتا، یک صرافی تمام وقت برای مبادلات بیت کوین راه اندازی کرد که تا سه سال بیشتر ترید های بیت کوین در این صرافی انجام میشد.

پایین ترین قیمت خرید بیت کوین در سال 2010، 0.06 دلار و بالاترین قیمت آن 0.39 دلار بود.

2011

از آنجایی که نرم افزار بیت کوین یک شبکه متن باز بود و امکان تغییر و بازنویسی درآن وجود داشت، با استفاده از کد های بکار رفته درآن سایر پروژه ها و ارزهای دیجیتال روی کار آمدند.

در ژانویه این سال، با هک شدن یکی از صرافی های بزرگ بیت کوین( صرافی ام تی گاکس) 90 درصد ارزش این ارز کاهش یافت و از 32 دلار به 2 دلار رسید و کاهش تمایل مردم به رمز ارزها را به دنبال داشت.

می تونید بیشتر بخونید!  خرید ارزان بیت کوین

در مارس، یک صرافی انگلیسی دایر شد که مبنای مبادلات آن پوند استرلینگ بریتانیا بود؛ پس از آن یک صرافی برزیلی وارد کارشد و مبنای معاملات را رئال برزیل و دلار آمریکا ارائه کرد.

در آپریل یک صرافی با پلتفرم تسهیلاتی، معادلات بیت کوین را بر اساس یورو و سایر ارزها ارائه کرد. صدها میلیون کاربر جدید وارد معاملات بیت کوین شدند و بازار آن به شدت توسعه یافت.

در ماه ژوئن، در یکی از رسانه های محبوب آمریکا، مقاله ای با عنوان ” وب سایتی در دارک وب که هرگونه دارویی در آن یافت می شود” منتشر شد و خوانندگان به محض خواندن این مقاله به ارزش بیت کوین پی بردند به نحوی که با گذشت تنها یک هفته از انتشار این مقاله ارزش بیت کوین به 31 دلار رسید.

همچنین در این ماه یک هکر با بدست آوردن اطلاعات کاربری یکی از صرافی های بزرگ دست به حملات گسترده ای زد و در مجموع 4019 بیت کوین از 600 حساب به سرقت رفت.

پایین‌ترین قیمت بیت کوین در این سال 0.30  دلار و بالاترین قیمت آن  29.60  دلار بود.

2012

از مهم ترین اتفاقاتی که در سال 2012 برای بیت کوین افتاد، پذیرش این ارز توسط وردپرس در ماه نوامبر بود. دلیل آن این بود که پی پال در ارائه سرویس برای بیشتر از 60 کشور ممانعت داشت و از طرفی دست نویسنده ها از کشور های مختلف را نیز بازتر می کرد. هچنین اولین نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین در این زمان رخ داد.

پایین ترین قیمت بیت کوین در سال 2012، 4.27 دلار و 13.70 دلار بالاترین قیمت آن بود.

7.0 - عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین

2013

آغاز به کار بیت کوین به طور رسمی در سال 2013 شکل گرفت. اولین خودپرداز در کالیفرنیا به طور رسمی آغاز به کارکرد و وب های مستعد قاچاق و بازار سیاه تعطیل شدند.

قیمت خرید بیت کوین در این سال نواسانات شدیدی داشت. بحران اقتصادی قبرس، نقطه شروع این نواسانات بود که به دنبال آن سرور های ام تی گاکس بر اثر هجوم معامله گرانی بوده که بخاطر بحران مالی قبرس به خرید بیت کوین روی آورده بودند، از کار افتاد. دولت چین ورود به معاملات بیت کوین را برای مردم آزاد و استفاده از آن را برای موسسات مالی ممنوع اعلام کرد.

می تونید بیشتر بخونید!  خرید بیت کوین با قیمت مناسب !

بر اثر این نواسانات پایین‌ترین قیمت بیت کوین در سال 2013، 13.44 دلار و بالاترین قیمت آن 1.237.55 دلار به ثبت رسید.

2014 تا 2019

در بین سال های 2014 تا 2019، اتفاقات مهمتر و موثر تری برای این رمز ارز پرطرفدار افتاد.

بسیاری از صرافی ها تعطیل شدند. تعدادی از شرکت های معتبر همچون دل، ای تی اند تی، سامسونگ و … بیت کوین را پذیرفتند و اعلام کردند که کالاهای شان را در ازای بیت کوین هم ارائه می دهند. هاردفورک های جدید شبکه بیت کوین یکی پس از دیگری روی کار آمدند و … .

در 2019، پیام رسان واتس اپ اعلام کرد کاربرانش از این پس امکان مبادله بیت کوین بر روی این پیام رسان را دارند. واحد های بیت کوین استخراج شده از 18 میلیون واحد گذشت و امکان پرداخت مستقیم بیت کوین توسط اپرا فعال شد؛ دونالد ترامپ نیز در اعلامیه ای بیان کردن که بیت کوین را پول به حساب نمی آورد و تنها ارزی که دارند دلار است.

ریسک های بررسی شده بر قیمت خرید بیت کوین

قطعا همگی به کرات شنیده ایم که بیت کوین یک پروژه آزمایشی است و هنوز دارایی پر ریسک به حساب می آید، اما بهتر است بدانید که این باور به صرف محدود کردن بیت کوین دهان به دهان می چرخد. برخی دولت ها برای تحت کنترل در آوردن بیت کوین و ممنوع کردن آن از این تاثیرات این گونه باور ها استفاده می کنند.

فورک‌هایی که هر از چند گاهی وارد شبکه‌ بیت کوین می شوند و روند گسترش آن را چند مسیره می کنند، تاثیر منفی‌ روی قیمت بیت کوین دارند.

و در پایان، ظهور یک ارز رقیب در صورتی که بتواند حمایت سیستم های بانک های مرکزی رو داشته باشد، می تواند جدی ترین خطر برای این ارز در پیشرو باشد.

برچسب ها :