معرفی ارز دیجیتال بیت کوین

moghadami bitcoin.2 - معرفی ارز دیجیتال بیت کوین

  • مقدمه و معرفی بیت کوین :

در این مقاله توضیحات کلی درباره بیت کوین و تفاوت آن با سایر ارزها به شما داده می شود تا قبل از سرمایه گذاری بتوانید اطلاعاتتان را درباره بیت کوین بیشتر کنید. در نظر داشته باشید که بیت کوین یک سیستم پرداخت الکترونیکی است . منظور از سیستم پرداخت الکترونیکی ، سیستمی است که دو نفر می توانند تراکنشی را با یکدیگر انجام دهند .

بیت کوین ( با نماد BTC و نام لاتین Bitcoin ) ، یک ارز دیجیتال یا پول الکترونیکی است که با ویژگی هایی از قبیل غیر متمرکز بودن ، نفر به نفر بودن ، سریع بودن و غیر قابل ردیابی بودن توانسته طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کند .

منظور از غیر متمرکز بودن بیت کوین این است که هیچ قدرتی توانایی قدرت کنترل بیت کوین را ندارد . بیت کوین به گونه ای ساخته شده است که هر دستگاه و شخصی که تایید تراکنش ها را انجام می دهد یا ماینینگ انجام می دهد بخشی از شبکه وسیع را تشکیل می دهند و طوری طراحی شده است که اگر بخشی از شبکه از دسترس خارج شود ، بیت کوین همچنان در گردش خواهد بود .

نفر به نفر بودن بیت کوین یعنی کسی در تراکنش ها دخالتی ندارد و معاملات به صورت مستقیم بین دو شخص انجام می شود . اگر دقت داشته باشید در انتقال وجه بانکی بانک در امر انتقال وجه دخالت دارد و توانایی چک کردن ، لغو انتفال وجه و بازگرداندن وجه به حساب مبدا را دارد .

بیت کوین غیر قابل ردیابی است ، یعنی کسی نمی تواند فرستنده و گیرنده ی آن را بشناسد . از این رو بیت کوین بسیار محبوب است ، چرا که هویت تمام افراد نا شناخته می ماند . تمام تراکنش های بیت کوین به صورت دائمی و عمومی در شبکه ذخیره می شود و هر کسی می تواند تعاملات مربوط به هر آدرس بیت کوین را ببیند . اما هویت کاربران کاملا نا شناخته می ماند . همچنین در نظر داشته باشید که برای حفاظت از پولتان ، مسئولیت انجام تمام تراکنش ها بر عهده ی خود شماست .

می تونید بیشتر بخونید!  آموزش خرید ارز دیجیتال

از جمله مزایای بیت کوین می توان به موارد زیر اشاره کرد . همچنین شما می توانید بیت کوین را با ارزهایی مانند دلار ، یورو ، ریال و … مقایسه کنید و متوجه برتری بیت کوین نسبت به سایر ارزها شوید .

  • قابل استفاده در هر زمان و در هر مکان : برای بیت کوین اهمیتی ندارد در کجای جهان باشید یا چه ساعتی می خواهید معامله انجام دهید .
  • امنیت بالا و غیر قابل هک
  • بیت کوین از هویت شما محافظت می کند
  • پرداخت آسان از طریق تلفن همراه : بیت کوین به شما این امکان را می دهد که با استفاده از تایید دو مرحله ای ساده یا اسکن QR تلفن همراهتان ، پرداخت را انجام دهید .
  • سرعت بالا در پرداخت های بین المللی : بیت کوین می تواند در عرض دقیقه از ایران به استرالیا انتقال یابد .
  • کارمزد پایین یا بدون کارمزد : در تراکنش های بیت کوین شما می توانید هیچ کارمزدی پرداخت نکنید ، اما در این صورت تراکنش ممکن است زمان زیادی طول بکشد . به همین دلیل بهتر است کارمزد تراکنش هایتان را بیشتر در نظر بگیرید تا تراکنش سریعتر انجام شود .
  • توسط هیچ دولت و سازمانی اداره نمی شود

بیت کوین چطور کار می کند ؟

کاربران در کیف پول بیت کوینشان تنها می توانند مقدار بیت کوین ، مراحل تراکنش ها و نتیجه ی تراکنش ها را مشاهده کنند . در پشت پرده ی شبکه بیت کوین ، یک دفترحساب عمومی ، به نام بلاکچین قرار دارد . این دفتر شامل تراکنش هایی است که تاکنون پردازش شده است . سوابق تراکنش ها در مکانی به نام بلاک قرار دارد . تراکنش ها توسط کیف پول افراد رمزگذاری می شود و به شبکه ارسال می شود و دستگاه های ماینر این کدها را رمزنگاری می کنند و تراکنش را تایید می کنند . هر ماینری که زودتر از بقیه تراکنش را تایید کند مقداری بیت کوین به صورت پاداش دریافت می کند (عملیات استخراج ارز دیجیتال بیت کوین – ماینینگ بیت کوین ) . به تایید تراکنش ، کانفرم گفته می شود . فرایند کانفرم ممکن است چند دقیقه زمان ببرد . پس از تایید تراکنش ، اطلاعات تراکنش به صورت رمزگذاری شده در داخل بلاک های شبکه بلاکچین گنجانده می شود . به این دلیل به بیت کوین ، ارز رمزنگاری شده یا ارز رمزپایه یا رمزارز ( cryptocurrency ) می گویند .

می تونید بیشتر بخونید!  طریقه نگه داری ارز بیت کوین

اگر شخصی بخواهد فقط یک حرف ( یا عدد ) از یک بلاک را تغییر دهد ، این عمل بر روی تمامی بلاک ها تاثیرگذار خواهد بود . از آنجایی که بلاکچین یک دفتر حسابِ عمومی است ، تقلب ها و تلاش های اشتباه به راحتی توسط هرکسی می تواند تشخیص داده و اصلاح شود . هر کاربر می تواند صحت و اعتبار هر مبادله را ، در کیف پول خود بررسی کند .