چگونه از کلید خصوصی ارز دیجیتال خود محافظت کنیم ؟

خصوصی 840 400 - چگونه از کلید خصوصی ارز دیجیتال خود محافظت کنیم ؟

چگونه از کلید خصوصی ارز دیجیتال خود محافظت کنیم ؟

در این مقاله می خواهیم  بگوییم که چگونه از کلید خصوصی ارز دیجیتال خود محافظت کنید . قبل از آن باید با بعضی از مفاهیم پایه آشنا شوید . مثلا کلید خصوصی به چه چیزی گفته می شود ؟ تفاوت بین کلید خصوصی و عمومی در چیست ؟

کلید خصوصی : Privatekey

کلید عمومی : Publickey

در پاسخ به این سوالات باید بگویم هر دوی این کلیدها جزعی از کیف پول ارز دیجیتال شما هستند ، با این تفاوت که کلید عمومی آدرس کیف پول شماست و کلید خصوصی مثل امضای شما است که از آن برای تایید تراکنش ها استفاده می شود . با استفاده از یک کلید خصوصی می توانید کلیدهای عمومی جدیدی ایجاد کنید یا یک تراکنش را از طریق کلید عمومی دریافت کنید . امنیت مهم ترین بخش در دنیای ارزهای دیجیتال است . اگر کسی به کلید خصوصی یک کیف پول دسترسی داشته باشد ، می تواند موجودی آن کیف پول را کنترل کند . پس هیچ وقت نباید کلید خصوصی خود را فاش کنید . اگر کلید خصوصی خود را از دست بدهید به این معناست که کل موجودی خود را از دست داده اید . اما چطور باید کلید خصوصی کیف پول را ذخیره کرد ؟

 • کیف پول کاغذی : یکی از مطمئن ترین راه های ذخیره کلید خصوصی استفاده از کیف پول کاغذی است . کیف پول کاغذی ، کاغذی است که کلیدهای شما در آن نوشته شده است . کسی نمی تواند آن را هک کند ولی باید به خوبی از آن محافظت کنید که آن را از دست ندهید و کسی به آن دسترسی پیدا نکند . برای پشتیبانی گرفتن از این کیف پول یکی از مطمئن ترین راه ها این است که فایل ورد کیف پول کاغذی خود را در مکان امنی نگهداری کنید و به صورت متناوب از آن استفاده نکنیم .
 • کیف پول سخت افزاری : یکی دیگر از مطمئن ترین راه های ذخیره کلید خصوصی استفاده از کیف پول سخت افزاری است . کیف پول سخت افزاری یک دستگاه ذخیره سازی آفلاین برای ارزهای دیجیتال است و وقتی از آن استفاده می کنید ، نمی توانید کلید خصوصی آن را استخراج کنید و به همین دلیل یکی از امن ترین روش های نگهداری کلیدهای خصوصی و ارز دیجیتال است .
 • کیف پول موبایل : کیف پول های موبایل ، برنامه های مخصوصی هستند که کلیدهای شما را در موبایل شما ذخیره می کنند و دسترسی به آنها آسان است . ولی روی موبایل شما نصب می شوند ، پس باید مراقب موبایلهایتان باشید .
 • کیف پول دسکتاپ : کیف پول دسکتاپ ، برنامه های مخصوصی هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی شما را در دسکتاپ شما نگهداری می کنند .
 • کیف پول آنلاین : کیف پول آنلاین ، وبسایت های مخصوصی هستند که دسترسی آسانی را به ارزهای دیجیتال در اختیار ما قرار می دهند. برای اتصال به این کیف پول ها نیاز به سیستم عامل خاصی نیست و فقط به یک مرورگر نیاز دارید . این کیف پول ها کلیدهای شما را در سرورهای خودشان نگهداری می کنند. برای استفاده از این کیف پول ها ، شما به چند لایه امنیتی مانند تایید دو مرحله ای نیاز دارید.
می تونید بیشتر بخونید!  نحوه خرید و فروش بیت کوین در ایران

در کیف پول های موبایل و دسکتاپ حتما از کلیدهای خصوصیتان نسخه های پشتیبان تهیه کنید و در مکان امن نگهداری کنیم که در صورت از دست دادن موبایل یا دسکتاپ خود ، توانایی بازیابی موجودی خود را داشته باشید .

چند نکته مهم برای محافظت از کلید خصوصی :

 • کلید خصوصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید.
 • دارایی هایتان را در کیف پول های مختلف نگهداری کنید. ( همه ی تخم مرغ ها را در یک سبد نگهداری نکنید. )
 • مقدار دارایی خود را اعلام نکنید.
 • از کلمه های عبور ایمن استفاده کنید.
 • اگر از کیف پول موبایل و دسکتاپ استفاده می کنید ، نرم افزار خود را بروز نگه دارید.
 • برای دسکتاپ خود دو کاربر جداگانه تعریف کنید که یکی از آنها مخصوص نرم افزار کیف پولتان باشد.
 • اگر مقدار زیادی ارز دیجیتال دارید ، بهتر است از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید.
 • از لایه های امنیتی مختلف مانند تایید دو مرحله ای ، رمز یکبار مصرف Authenticator و … استفاده کنید.
 • همیشه یک نسخه پشتیبان از کلیدهای خصوصی خود تهیه کنید و آن را در مکانی امن نگهداری نمایید.
 • کپی کلید خصوصی خود را به یک فرد مطمئن بدهید تا اگر دچار صانحه شدید بتواند به موجودی شما دسترسی داشته باشد.

نکته آخر : در دنیای واقعی بانک از سرمایه شما مراقبت می کند. اما در دنیای ارزهای دیجیتال ، کاربر بانک خودش است . زیرا مسئولیت نگهداری و محافظت از موجودی ، بر عهده خود شخص است. برای اینکه کسی بتواند از کیف پول محافظت کند باید از کلید خصوصی کیف پولش محافظت کند. امیدوارم براتون مفید بوده باشد.

می تونید بیشتر بخونید!  قبل از خرید بیت کوین ، این متن را بخوانید !