چگونگی خرید و فروش ارز مجازی

100 - چگونگی خرید و فروش ارز مجازی

ارز مجازی که این روزها به عنوان آخرین حلقه پول تکامل یافته جهانی محسوب می شود، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در سال های اخیر رشد و توسعه ارز های مجازی بسیار گسترش یافته است، به طوری که این روزها افراد زیادی با هر سن و شغلی به دنبال خرید و فروش ارز مجازی هستند. محبوبیت این ارزها به سرعت در حال افزایش است؛ زیرا تاکنون افراد بسیاری از طریق استخراج و خرید و فروش ارز مجازی پولدار شده و به موقعیت های مالی خوبی دست یافته اند. در حال حاضر، بیت کوین و اتریم دو نمونه از مهم ترین ارز های رمزنگاری شده محسوب می شوند و بیشترین میزان خرید و فروش ارز مجازی را دارا هستند.

تعریفی ساده در خصوص ارز دیجیتال، ارز مجازی و پول دیجیتال

شاید برای بسیاری از افراد تفکیک این سه نوع ارز و پول _ارزمجازی، ارز دیجیتال، پول دیجیتال_ سخت باشد و از تعریف و ویژگی های و حتی کاربرد های آن ها نیز بی اطلاع باشند.

 • ارز مجازی نوعی پول است که توسط هیچ بانکی توسعه داده و کنترل نمی شود و در میان مردم رواج دارد. این نوع پول را می توان به راحتی به صورت الکترونیکی ذخیره و یا انتقال داد. ارز ایگولد e-gold)) یک مثال ساده برای ارز مجازی است.
 • ارز دیجیتال به نوعی از پول رمزنگاری شده گفته می شود که توسط هیچ نهاد مالی و سازمان پولی کنترل و اداره نمی شود. این ارز بدون پشتوانه است و از ویژگی های آن غیر متمرکز بودن است.
 • پول دیجیتال همان حساب بانکی و کارت های شتابی است که برای پرداخت و خرید از آن استفاده می کنیم. این پول دیجیتال توسط بانک ها و موسسه های مالی تولید و توسعه داده می شود، همچنین کنترل و نظارت آن بر عهده بانک مرکزی می باشد.

حال با آشنایی در مورد ارز دیجیتال و ارز مجازی به تفاوت های آن ها نیز می پردازیم.

تفاوت ارز مجازی و ارز دیجیتال

یک نمونه از تفاوت های بارز ارز مجازی با ارز دیجیتال، این است که ارز مجازی تنها در بستر ارائه شده قابل انتقال و پرداخت است ولی ارز دیجیتال در هر وب سایت و فروشگاهی که از آن پشتیبانی کند قابل استفاده می باشد. به عنوان مثال اعتبارات فیس بوک همان ارز مجازی است که برای خرید و فروش ارز مجازی در تبلیغات و بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توان از آن برای پرداخت های بیرون از فیس بوک استفاده کرد.

می تونید بیشتر بخونید!  همه چی درباره ارز دیجیتال مونور و بایننس کوین ! (binance coin,monero) !

از دیگر تفاوت های این دو این است که ارز مجازی توسط شرکت سازنده تولید و توسعه داده می شود، همچنین نظارت و کنترل بر روی آن وجود دارد، اما ارز دیجیتال توسط هیچ نهاد مالی و حکومتی کنترل نمی شود.

مزایای ارز های مجازی

همان طور که پیش تر گفته شد، ارز های مجازی به دلیل مزایای زیادی که دارند مورد استقبال افراد بسیاری واقع شده اند. البته خرید و فروش ارز مجازی با معایب و مشکلاتی نیز رو به رو است، اما کثرت مزایای این ارزها باعث رشد و پیشرفت سریع آن ها شده است. در ادامه به تعدادی از مزیت های معاملات ارز های مجازی می پردازیم.

 • امکان پرداخت آسان و دسترسی بین المللی
 • هزینه های پایین تراکنش های مالی
 • سرعت و دقت بالا در انتقالات فرامرزی و بین المللی
 • جلوگیری از ایجاد پول های بی رویه در اقتصاد
 • جلوگیری از شدت رشد تورم
 • استفاده آسان از رمزینه ارزها با توجه به شرایط تحریم ایران
 • شفافیت و قابل رصد بودن
 • عدم دسترسی نهاد های دولتی جهت بلوکه کردن اموال ارزی
 • کاهش قدرت های تحریمی آمریکا علیه کشور ایران
 • بهبود کسب و کارهای داخلی یا حتی کسب و کار های جهانی
 • عدم جعل ارز های مجازی
 • ارتباط با سرمایه گذاران خارجی و جذب آن ها
 • اجرای قرارداد های هوشمند

دیدگاه جوامع مختلف نسبت به ارز های مجازی

طبق آخرین گذارش های اقتصادی، اکثر کشورها به دنبال محدود کردن ارز های مجازی هستند و در تلاش‌اند که رشد و نفوذ این ارزها را در جوامع مختلف متوقف کنند، اما با وجود مخالفت های زیاد، خرید و فروش ارز مجازی مانند سابق در جریان است و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. علت مخالفت این کشورها با ارز های مجازی، به دلیل عدم وابستگی این ارزها و غیرمتمرکز بودن آن ها می باشد.

می تونید بیشتر بخونید!  کیف پول بیت کوین کامپیوتر شخصی

طبق آمار تحلیل گران اقتصادی، بیت کوین پس از ظهور ارزشی حدود یک دلار داشت، اما فراگیری این ارز در طی ۱۰ سال آن قدر افزایش یافته است که قیمت آن  به بیست هزار دلار می رسد. نکته مهمی که می توان راجع به ارز های مجازی گفت، حمایت مردم از این ارزها می باشد. این حمایت سبب رشد و ارزش این ارزها شده است و از آن جا که ارز های مجازی به هیچ نهاد یا سازمانی وابسته نیستند، تا زمانی که مردم از آن ها حمایت کنند، برقرار می مانند و هیچ کس امکان نابودی آن ها را نخواهد داشت.

آینده ارز های مجازی

برخی از منابع پژوهشی اقتصادی معتقدند که ارز های مجازی دارای معایب و مزایای زیادی هستند و نمی توان آن ها را نادیده گرفت. این ارز های مهار نشدنی و بدون رقیب مورد بررسی و بحث جوامع بسیاری از کشور ها است و اصلا بعید نیست که ارز های مجازی در آینده جای اسکناس های کاغذی را بگیرد.

حجم تراکنش های روزانه ارز های مجازی بسیار بیشتر از حجم تراکنش های روزانه کشور های نفت خیز است؛ اگرچه خرید و فروش ارز مجازی از گذشته تاکنون بسیار گسترش یافته است، اما خطرات زیادی معامله گران و سرمایه گذاران ارز های مجازی را تهدید می کند. از مهم ترین خطرات احتمالی این ارزها می توان به نوسانات بالای ارز های مجازی، عدم نظارت بر آن و… اشاره کرد. همچنین به دلیل کلاهبرداری های زیادی که در امر خرید و فروش ارز مجازی صورت می گیرد، توصیه می شود برای معامله گری ارز به دنبال افراد با تجربه و استفاده از سایت های معتبر باشید. رایا اکسچنج، با هدف کمک به شما و با داشتن تیم با تجربه و متخصص در حوزه خرید و فروش ارز مجازی، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

برچسب ها :