کاردانو چیست ؟

چیست840 400 - کاردانو چیست ؟

کاردانو چیست ؟

درحال حاظر ارزهای دیجیتال مختلفی برای خرید وجود دارد. اخیرا ارز دیجیتالی به نام کاردانو حسابی مورد توجه واقع شده و سرمایه گذاران زیادی را به سمت خود جذب کرده است. اما چگونه این ارز توانست در مدت زمان کم ، طرفداران زیادی پیدا کند؟ چه تفاوت هایی کاردانو را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز می کند؟

کاردانو یک پلتفرم ارز دیجیتال جدید است که در سپتامبر 2017 رونمایی شد. این پلتفرم در مدت دو سال مورد تحقیق و توسعه واقع شده است ؛ از این رو تا حدودی از سیر پروژه های عرصه ی ارز دیجیتال متفاوت تر است، چراکه بر اساس گزارشات علمی و داوری همتا ساخته شده است. بنابراین به جای این که یک گزارش عملکرد ارائه شود و مستقیم بر روی کد پیاده شود ، تیم توسعه ی کاردانو از این بابت اطمینان می دهد که متخصصانی از سرتاسر جهان قبل از انتشار پروژه آن را مطالعه و بررسی کرده ، بهبود بخشیده و با نتیجه ی آن موافق بوده اند.

کاردانو نسل سوم ارزهای دیجیتال محسوب می شود. نسل اول بیت کوین است که لقب طلای دیجیتال به آن تعلق گرفت و برای ذخیره و انتقال پول های مجازی مورد استفاده قرار می گرفت. اما بیت کوین مشکل مقیاس پذیری داشت. نسل دوم با اتریوم شروع شد و قراردادهای هوشمند را وارد حوزه ارزهای دیجیتال کرد. اتریوم تا حدی مشکل مقیاس پذیری بیت کوین را حل نمود، اما نه آنقدر که به یک ارز جهانی تبدیل شود. نسل سوم مایل است نسبت به دو نسل قبلی برتری پیدا کند و از آنها پیشه بگیرد. آی او تا  و کاردانو به عنوان ارزهای این نسل در نظر گرفته شده اند.

هدف کاردانو رفع سه مشکل اساسی نسل های قبل بود ، یعنی :

  • مقیاس پذیری :

تعداد تراکنش در ثانیه – پهنای باند شبکه – فضای ذخیره سازی داده

می تونید بیشتر بخونید!  درآمد روزانه ترید ارزهای دیجیتال چقدر است ؟

تراکنش در ثانیه : لازمه ی جهانی شدن یک سیستم پرداختی این است که بتواند در ثانیه تعداد زیادی تراکنش را مدیریت کند. سیستم Ouroboros کاردانو این مشکل را حل کرده است.

پهنای باند شبکه : در شبکه بیت کوین هر فرد استخراج کننده یک کپی از هر تراکنش را دریافت می کند. تصور کنید هزاران تراکنش در شبکه انجام شود. اگر ماینرها بخواهند پیوسته این تعداد تراکنش را دانلود کنند ، به پهنای باند گسترده ای احتیاج دارند. کاردانو برای حل این مشکل از تکنیک RINA ( Recursive InterNetwork Architecture ) استفاده می کند. در این روش ماینرها به مجموعه های چندتایی تقسیم می شوند و همچنین می توانند در صورت لزوم با شبکه های دیگر ارتباط بر قرار کنند ، شبیه پرتکل TCPIP در شبکه اینترنت.

فضای ذخیره سازی داده : بلاکچین سابقه تمام تراکنش هایی که تاکنون انجام شده است را ذخیره می کند. تیم توسعه ی کاردانو در نظر دارد از تکنیک هایی نظیر اصلاح ، فشرده سازی و جزء بندی را برای داده هایی که قراراست ذخیره شوند ، اجرا کند.

  • تعامل :

تعداد زیادی ارزدیجیتال هست که هیچ کدام با یکدیگر کار نمی کنند. همچنین دولت ها و بانک ها به ارزهای دیجیتال اعتماد ندارند.

طبق دلایلی که در این قسمت بیان شد می توان نتیجه گرفت ، در آینده همه افراد از یک ارز واحد استفاده نخواهند کرد و در عوض ارزهای بسیاری به وجود می آیند که هرکدام پرتکل و قانون خاص خود را دارند. برای مثال ، بدون واسطه نمی توانید بیت کوین را به اتریوم تبدیل کرد. هدف کاردانو این است که به اینترنت بلاکچین ها تبدیل شود ، یعنی به بلاکچینی تبدیل شود که بتواند بفهمد در بلاکچین های دیگر چه می گذرد و یا امکان انتقال یکپارچه به زنجیره های متعدد را داشته باشد.

می تونید بیشتر بخونید!  بیت کوین چیست و چرا خرید ارز دیجیتال بیت کوین مهم است؟

بانک ها ارزهای دیجیتال را به رسمیت نمی شناسند ، زیرا این ارزها به قوانین بانکی پایبند نیستند و بانک ها هیچ داده ای از این ارزها و تراکنش های آن ، در دست ندارند. بانک ها مایلند بدانند تراکنش توسط چه کسی و برای چه کسی ارسال شده است. کاردانو این امکان را به کاربران می دهد که در صورت تمایل این اطلاعات را به نمایش بگذارند تا اعتماد بانک ها و دولت ها را جلب کند.

  • پایداری :

خیلی از افراد می خواهند در حوزه ارزهای دیجیتال پروژه ی خودشان را راه اندازی کنند. به همین خاطر برای جذب سرمایه ی لازم برای راه اندازی پروژه خود ، ارزهای دیجیتال جدید خود را پیش فروش می کنند که به آن ICO می گویند. پس از آن تیم به سرمایه لازم برای شروع کار دست پیدا می کند. اما اگر بعد از مدتی این پول تمام شود امکان دارد توسعه ی پروژه شان متوقف شود. پس این سرمایه برای شروع پروژه ها پایدار نیست. کاردانو این مشکل را با ایجاد نوعی خزانه رفع می کند. کاردانو برای انجام هر تراکنش مقدار کمی را به عنوان کارمزد دریافت می کند و آن را به خزانه منتقل می کند و بخشی از سرمایه را به توسعه دهندگانی که پروژه های خود را روی پرتکل کاردانو انجام می دهند اختصاص می دهد.

 

جمع بندی :

کاردانو ارز جدیدی است که برای پیشرفت جای زیادی دارد و نحوه عملکرد آن از سایر ارزهای دیجیتال دیگر بسیار متفاوت است. شاید کاردانو همان ارز دیجیتالی باشد که قرار است مشکلات ارزهای دیجیتال قبل از خود را رفع کند. احتمالا به همین دلیل است که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است.