ارز دیجیتال

آشنایی با کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال

با توجه به غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال، شما برای نگهداری از آن ها نیاز به ابزاری متناسب با خودشان دارید. کیف پول ارز دیجیتال، بهترین ابزار ذخیره سازی و نگهداری رمز ارزها محسوب می‌شود که توسط خود سرمایه گذاران، مدیریت و نگهداری می‌گردد. این ابزار که بر اساس کدهای کامپیوتری ایجاد شده است و ساختاری دیجیتالی دارد، علاوه بر نگهداری ارز در اموری نظیر خرید نیز کاربرد دارد. کیف پول ها دارای انواع مختلفی هستند و دسته بندی آن ها بر اساس نوع ارز انتخابی، متفاوت خواهد بود. در ادامه به معرفی کیف پول های ارز دیجیتال می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ها ابزاری برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال هستند و دارای انواع مختلفی می‌باشند. نوع کیف پول ها بسته به نوع ارز و نیاز افراد متفاوت است. تمامی کیف پول های ارز دیجیتال دارای کلید خصوصی و عمومی هستند؛ کلید خصوصی یا همان رمز عبور جهت حفاظت و ایمنی کیف پول استفاده می‌شود و کلید عمومی همان آدرس کیف پول است. حفظ کلید خصوصی الزامی است و در صورت فاش شدن آن شما باید قید سرمایه و ارزهای خود را بزنید؛ چرا که دسترسی به کلید خصوصی به منزله دسترسی به موجودی حساب شما خواهد بود. کلید عمومی می‌تواند در اختیار تمامی کاربران شبکه قرار بگیرد بدون آن که امنیت کیف پول شما به خطر بیفتد.

معرفی کیف پول های ارز دیجیتال

برای معرفی کیف پول های ارز دیجیتال، آن ها را به دو دسته‌ی کیف پول گرم و کیف پول سرد تقسیم بندی می‌کنند. استفاده از هر کدام از این دسته ها با توجه به هدف و نیاز کاربران متفاوت است.

· کیف پول گرم

کیف پول هایی که به صورت مداوم به اینترنت متصل هستند به کیف پول گرم معروف‌اند. استفاده از این کیف پول ها، این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در هر نقطه‌ای از دنیا به دارایی خود دسترسی داشته باشید؛ البته باید به معایب آن نیز توجه کنید. اصلی ترین عیب کیف پول های گرم، افزایش احتمال سرقت می باشد. با توجه به اتصال دائمی این کیف پول ها به اینترنت، امکان دستبرد هکرها به کیف پول های گرم بسیار زیاد است.

· کیف پول سرد

کیف پول سرد به کیف پول هایی گفته می‌شود که هیچگونه اتصالی به اینترنت ندارند؛ البته برای جابه‌جایی دارایی از طریق این کیف پول ها، باید حتما به اینترنت متصل شوید. کیف پول های سرد دارای انواع مختلفی هستند که کیف پول های کاغذی و سخت افزاری نمونه‌ای از این کیف پول های سرد به حساب می‌آیند. یکی از مهم ترین مزایای استفاده از این کیف پول ها، امنیت بالای آن ها می‌باشد. کیف پول های سرد اگرچه بسیار امن هستند اما در ساز و کار و تراکنش ها با موانع و چالش هایی رو به رو می‌باشند.

تفاوت کیف پول های گرم و کیف پول های سرد

کیف پول های تحت وب، موبایل و دسکتاپ در دسته کیف پول های گرم معرفی می‌شوند. این کیف پول ها به صورت مستقیم با اینترنت در ارتباط می‌باشند. در این کیف پول ها ارتباط کلیدهای خصوصی با فضای آنلاین بسیار راحت است. کیف پول های موبایلی یا دسکتاپ به شرط عدم اتصال به اینترنت، می‌توانند در دسته کیف پول های سرد قرار بگیرند. کیف پول های گرم از دسترسی بالایی برخوردارند و فضای پشتیبانی آن ها گسترده تر است؛ اما معایبی نظیر هک شدن و اشکالات فنی در آن ها بسیار زیاد دیده می‌شود. در مقابل، کیف پول های سرد از امنیت بالاتری برخوردار می‌باشند و برای سرمایه های بالا، بسیار کاربردی هستند.

انتخاب کیف پول ارز دیجیتال

با توجه به کاربرد، معایب و مزایای کیف پول های سرد و گرم، انتخاب یک کیف پول مناسب دغدغه‌ای بزرگ برای کاربران ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود؛ اما آنچه باید به آن توجه داشت هدف انتخاب یک کیف پول است. معمولا تریدرها و افرادی که به صورت مداوم در حال خرید و فروش ارز دیجیتال هستند از کیف پول های گرم استفاده می‌کنند. این افراد با تهیه چند کیف پول گرم، سرمایه های خود را ذخیره می‌کنند و به معاملات رمز ارزها می‌پردازند؛ اما افرادی که سرمایه های زیادی دارند و با هدف ذخیره کردن دارایی خود وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند، بهتر است برای ذخیره سازی سرمایه خود از کیف پول های سرد استفاده کنند. البته توجه داشته باشید که کیف پول های گرم نیز ایمن هستند؛ اما بنا بر احتیاط، بهتر است برای نگهداری سرمایه های کلان از کیف پول هایی استفاده کنید که بیشترین امنیت ممکن را دارند.

امن ترین روش های ذخیره سازی ارزهای دیجیتال

همانطور که در بالا به آن پرداختیم کیف پول های سرد از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ به همین دلیل امن ترین روش های نگهداری ارزهای دیجیتال مربوط به کیف پول های سرد می‌باشد. کیف پول کاغذی، کیف پول سخت افزاری و فلش مموری سه روش معمول برای ذخیره سازی ارز دیجیتال به صورت سرد می‌باشند که هر یک از آن ها دارای شرایط و ویژگی های خاصی می‌باشند. در ادامه به توضیح مختصری درباره هریک از این روش ها می‌پردازیم.

کیف پول های کاغذی: همان کلیدهای خصوصی هستند که بر روی کاغذ ثبت شده‌اند. این نوع کیف پول از طریق نرم افزارهای تولید کیف پول یا به صورت دستی تهیه می‌شوند. برای ساخت یک کیف پول کاغذی از طریق نرم افزار نیازی به اتصال به اینترنت ندارید؛ بنابراین بهتر است پس از لود شدن صفحه، اینترنت خود را قطع کنید.

کیف پول سخت افزاری: این نوع کیف پول از بهترین روش های رمزنگاری ساخته شده است و از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. این کیف پول ها اگرچه دارای اَشکال عجیب و غریبی هستند اما استفاده از آن ها بسیار ساده و راحت است. کیف پول های سخت افزاری معمولا از اکثر ارزهای معتبر پشتیبانی می‌کنند.

شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات  بیشتر و کامل‌تر پیرامون معرفی کیف پول های ارز دیجیتال به سایر مطالب موجود در سایت رایا اکسچنج مراجعه نمایید تا اطلاعات خود را نسبت به این موضوع افزایش دهید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا