ارز دیجیتالدانش ارز دیجیتال

آشنایی با ارزهای دیجیتال و شیوه ی معاملات آن ها

در این گفتار در مورد ارزهای دیجیتال و  شیوه معاملات آنها با شما عزیزان خواهد بود که پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید 

پیشگفتار

گسترش تکنولوژی تقریبا هر چیزی را در زندگی دستخوش تغییراتی کرده است. از طرز زندگی تا فضای معاملات که در آن انجام می شود؛ اما شاید هیچ کس حتی فکرش را هم نمی کرد که تکنولوژی بتواند پول های مبادله ای بین مردم را تغییر دهد. منظور ما جا به جایی و نقل و انتقالات پول به صورت مجازی و تحت عنوان موبایل بانک نیست، منظور ما به وجود آمدن نوع جدیدی از پول تحت عنوان ارزهای دیجیتال است.

این ارز ها که در سال های اخیر رونق گرفته اند، به دلیل مزایایی که دارند استقبال از آن ها شدت گرفته و در این میان به دلیل کمبود آن ها، بر ارزش آن ها نیز افزوده شده است. از جمله این ارز ها می توان بیت کوین، تتر و اتریوم را نام برد. اگر شما هم نام این ارز ها به گوشتان خورده است اما شناخت کمی از آن ها دارید در ادامه با ما همراه باشید.

 

ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارند

ارز های دیجیتال

ارز های دیجیتال تقریبا یکی از موثر ترین مواردی است که در سال های اخیر در حوزه ی تجارت کاربرد داشته است. این ارز ها همانند پول عمل می کنند و با ارزش خود قابل معامله می باشند؛ از منظر قانونی شرایط مال بودن را دارند؛ یعنی قابل تملک هستند و ارزش دارند. احتمالا بزرگترین تمایز ارزهای دیجیتال با پول در دنیای واقعی را بتوان غیر قابل لمس بودن این ارز ها دانست. به دست آوردن این ارزها توسط ابزاری تحت عنوان ماینر انجام می شود.

ماینر ها به دلیل برق مصرفی بسیار بالا معمولا از نظر اقتصادی به صرفه نیستند اما توجه داشته باشید هنگامی که به استخراج ارزهای دیجیتال مشغول می شوند، می توانند منبع درآمد خوبی برای شما باشند. استفاده از ماینر در کشورمان ممنوع است اما خرید و فروش این ارز ها منعی ندارد.

ارزش ارز های دیجیتال

یکی از دلایلی که در سال های موجب شده است که ارزهای دیجیتال تا این حد مورد توجه قرار گیرند، بالا رفتن بیش از حد ارزش این ارزها بوده است. خرید و فروش بیت کوین که معروف ترین ارز دیجیتال می باشد بسیار بالا رفته و موجب شده است که افراد در صدد دستیابی به آن بر بیایند.

ارز دیجیتال دیگری که بسیار مورد توجه می باشد، ارز تتر است. شاید باورش سخت باشد اما قیمت این ارز دیجیتال از ابتدای سال میلادی تا کنون 255 درصد رشد داشته است. رقمی بینظیر که تتر را جزیی از ارز های دیجیتال موفق در بازار تبدیل کرده است.

 

ارز دیجیتال تتر
ارز دیجیتال تتر

مزایای ارزهای دیجیتال

  • به دلیل غیر قابل لمس بودن این ارز ها، آن ها محدود به زمان و مکان نیستند و در هر نقطه ی جهان امکان استفاده از آن ها وجود دارد؛
  • این ارزها معمولا تحت عناصر سیاسی قرار نمی گیرند و امکان معاملات با آن ها بدون تحریم و سایر فشار ها انجام می شود؛
  • کد های ارزهای دیجیتال رمزنگاری حساسی دارند که موجب شده است معاملات آن ها بدون کلاهبرداری انجام شود و اگر هم فریبی باشد، در دنیای واقعی اتفاق می افتد؛
  • امکان کپی شدن این ارز ها و معاملات آن ها وجود ندارد که موجب ارزش بیش از پیش آن ها شده است؛
  • به دلیل توجه به این ارز ها در سال های اخیر، آن ها با افزایش قیمت رو به رو بوده اند که ریسک نگهداری و سرمایه گذاری در این حوزه را کاهش می دهد؛
  • این ارز ها در معاملات خود کارمزد های بسیار اندکی صرف می کنند که آن ها را بسیار به صرفه کرده است؛
  • بر خلاف عقیده ی گروهی از مردم ، استفاده از ارزهای دیجیتال در جهت کار های غیر قانونی انجام می شود که باوری اشتباه است. البته برخی از کشور ها خرید و فروش ارز دیجیتال را ممنوع کرده اند که این به دلیل مشکلات این ارز ها نیست، بلکه به دلیل سیاست های داخلی این کشور ها می باشد. با همه ی این موارد موجب شده است استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است و آنچنان که پیداست به رشد خود ادامه خواهد داد.

نگهداری ارزهای دیجیتال

از آنجایی که ارزهای دیجیتال قابل لمس نیستند، نگهداری از آن ها نیز بحثی چالش برانگیز می باشد. بنابراین این ارزها را باید در کیف پول دیجیتال نگهداری کرد. توجه داشت باشید بر روی کیف پول خود باید رمز های سختی بگذارید که به راحتی قابل حدس نباشند. در این میان می توانید از پسورد های امن استفاده کنید. پسورد امن، پسوردی است که شامل عدد، حروف و نشانه ای نظیر درصد باشد.

البته به شما پیشنهاد می شود برای تامین امنیت بیشتر کیف پول دیجیتال خود از دو یا چند پسورد استفاده کنید؛ زیرا با افزایش بهای ارز های دیجیتال، هکر ها در پی دستیابی به این ارزها هستند. این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت فراموشی رمز کیف پول، ارز دیجیتال شما برای همیشه از دسترس خارج خواهد شد و دیگر هیچ کس نمی تواند از آن استفاده نماید.

بیت کوین از مشهور ترین ارز های دیجیتال است.
بیت کوین از مشهور ترین ارز های دیجیتال است.

خرید و فروش تتر و بیت کوین

روش های متفاوتی برای خرید و فروش ارز های دیجیتال مانند بیت کوین و تتر وجود دارد. که صرافی های آنلاین و بازار های معاملاتی نظیر فارکس از جمله ی آن ها هستند.

  1. بازار های معاملاتی: بازار های معاملاتی دقیقا مانند بازار بورس و اوراق بهادار است. به این ترتیب که شخص دارنده ی ارزهای دیجیتال سفارش فروش خود را قرار می دهد و از طرفی دیگر، شخصی که خواهان است آن را می خرد. در این میان به بالاترین پیشنهاد، ارز فروخته می شود. همانطور که از وصف آن نیز پیداست، در این بازار رقابت شدیدی برای به دست آوردن این ارز ها وجود دارد که این نیز عامل دیگری برای بالا رفتن قیمت آن ها می باشد. از مزایای بازار های معاملاتی می توان به کارمزد کم آن ها اشاره کرد.
  2. صرافی های آنلاین: طرز کار صرافی های آنلاین دقیقا مانند صرافی های موجود در جامعه است. این صرافی ها معمولا بر اساس دلار کار می کنند. البته ممکن است یک صرافی برای جذب مشتری، واحد های پولی دیگر را نیز دریافت کند و خود، آن ها را چنج کند. از آنجایی که معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی ها با کارمزد بیشتری همراه است، معمولا این روش کمتر استفاده می شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا