آموزشارز دیجیتال

تفاوت ارز دیجیتال و پول دیجیتال

با ظهور ارز های دیجیتال، این امکان به وجود آمده است تا افراد در سراسر جهان با روش های جدید پرداختی، هزینه های لازم را پرداخت و خرید های خود را انجام دهند. روش کار ارز های دیجیتال دقیقا مشابه پول مجازی می باشد. از ویژگی های ارز های دیجیتال می توان به سرعت در انتقال ارز، استفاده از آن بدون محدودیت زمان و مکان، انجام سریع تراکنش بدون واسطه و غیره اشاره کرد.
ارز های دیجیتال مخالفان زیادی دارد. عده ای هنوز بر این باور هستند که بیت کوین و سایر ارز های دیجیتالی، نوعی کلاهبرداری است و عده ای دیگر معتقد هستند که به واسطه ارز های دیجیتالی، جرم های زیادی مانند پولشویی به راحتی انجام می پذیرد؛ چرا که هیچ سازمانی یا نهادی بر تراکنش های انجام شده نظارت ندارد.

البته تمامی اطلاعات تراکنش ها در بستر بلاک چین ثبت و جمع آوری می شود، اما بدون ذکر نام است. با تمام این تفاسیر، کاربران زیادی با خرید و فروش ارزان بیت کوین به راحتی معاملات خود را انجام می دهند.

نگاهی گذرا به بیت کوین

تقریبا می توان گفت در حال حاضر تمامی افراد دنیا اندک اطلاعاتی در خصوص بیت کوین دارند و یا حداقل با نام آن و روش کاری آن آشنایی دارند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که هدف از ایجاد آن، حذف واسطه ها برای راحتی در انجام تراکنش ها بود. همچنین هدف دیگر آن، برای ناشناس ماندن افراد در زمان انجام معاملات بود. به عبارت دیگر، خالق یا خالقان بیت کوین به دنبال ایجاد ارزی بودند که هیچ فرد یا سازمانی بر آن نظارت نداشته باشد و کنترل آن تنها توسط کاربر باشد.

در بسیاری از کشورها در زمان خرید و فروش ارزان بیت کوین از صرافی ها، باید مدارک شناسایی ارائه داده شود و احراز هویت کامل قبل از انجام معامله شکل گیرد. با تمام شبهاتی و شایعاتی که در خصوص بیت کوین وجود دارد، این ارز در بین کاربران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. از مواردی که باعث می شود بیت کوین را ارزی مرموز و ناشناخته نشان دهد، ناشناس بودن برنامه نویس آن و متن باز بودن برنامه است.

پول دیجیتال چیست؟

اگر از بسیاری از افراد سوال کنید “پول دیجیتال چیست؟” شاید جواب آن را نداند. در جواب این سوال باید گفت پولی که در حساب بانکی شما وجود دارد و شما به وسیله آن از طریق کارت بانکی یا اینترنت خرید های خود را انجام می دهید، پول دیجیتال است. به بیان ساده تر، پول دیجیتال، پولی غیر فیزیکی است که به صورت اعتبار در کارت بانکی شما وجود دارد.

بسیاری پول دیجیتال را با ارز مجازی یا ارز دیجیتال اشتباه می گیرند که باید گفت پول دیجیتال دارای پشتوانه ای مشخص است، اما در خصوص ارز دیجیتال هیچ گونه پشتوانه ای نیست. به عنوان مثال، هیچ قانونی برای بیت کوین و توسعه آن توسط بانک ها وجود ندارد، اما پول دیجیتال توسط بانک ها و دولت انتشار می یابد. برای اعتبار بخشی و استفاده از پول دیجیتال نیازمند بانک هستیم، اما برای خرید و فروش ارزان بیت کوین به هیچ بانک یا دولتی نیازمند نیستیم.

تفاوت های ارز دیجیتال و پول دیجیتال

بیت کوین دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند و همین ویژگی باعث ایجاد تفاوت در بین ارز دیجیتال و پول دیجیتال شده است. این ویژگی ها شامل:

  • ارز دیجیتال غیر متمرکز است، به این معنی که بدون نظارت و کنترل می توان تراکنش های مورد نظر را انجام داد، اما در مقابل پول دیجیتال متمرکز است و توسط دولت و بانک ها و موسسات مالی کنترل و نظارت می شود.
  • ارز دیجیتال کاملا شفاف هستند؛ یعنی شما می توانید تمامی تراکنش های انجام شده را مشاهده کنید و اطلاعات تراکنش ها به صورت زنجیره ای بهم متصل در اختیار کاربران قرار می گیرد. در خصوص پول دیجیتال، این اطلاعات کاملا محرمانه و به صورت مخفی می باشد و تنها بانک و شخص صاحب حساب می تواند بر آن نظارت داشته باشد.
  • پول دیجیتال توسط یک سازمان مشخص قانون گذاری می شود و ارزش آن توسط دولت نهادینه می شود، اما برای ارز های دیجیتال هیچ قانون مشخصی وجود ندارد و تنها این کاربران هستند که با اعتماد به ارز های دیجیتال و انجام تراکنش به آن ارزش و اعتبار می بخشند.

موارد فوق تفاوت های مهم و اصلی ارز دیجیتال و پول دیجیتال بود. البته باید گفت همیشه استفاده از ارز های دیجیتال به راحتی پول دیجیتال نیست و ارز های دیجیتال مشکلات خاص خود را دارند؛ به عنوان مثال در زمان خرید و فروش ارزان بیت کوین اگر آدرس کیف پول شخص گیرنده را اشتباه وارد کنید و بیت کوین ها به آدرس شخص دیگری ارسال شود، امکان بازگشت آن وجود ندارد، اما اگر همین مشکل در زمان انتقال پول دیجیتال شکل بگیرد می توانید با مراجعه به بانک و پیگیری های قضایی، پول از دست رفته خود را باز گردانید.

آینده ارز های دیجیتال

با تمام توضیحاتی که در خصوص ارز دیجیتال و پول دیجیتال بیان شد باید گفت که آینده پول در اختیار ارز های دیجیتال است.

 بسیاری از تحلیل گران پول و ارز معتقد هستند که بیت کوین آینده پول است. شما می توانید برای آگاهی بیشتر در حوزه ارز های دیجیتال، با جستجو در فضای آنلاین به مقصود خود دست پیدا کنید. وب سایت رایا اکسچنج کار را برای شما عزیزان راحت تر کرده است. شما می توانید با مراجعه به این وب سایت، از تمامی اطلاعات در خصوص بیت کوین و سایر ارز های دیجیتالی آگاه شوید. همچنین برای ابهام زدایی و پاسخ به سوالات شما بزرگواران، پیشتیان همیشه آنلاین، آماده خدمت می باشد. از دیگر خدمات این وب سایت، تحلیل نمودار لحظه ای ارز های دیجیتال است. شما می توانید با مراجعه به صرافی آنلاین و معتبر رایا اکسچنج از خدمات بی نظیر آن بهره مند شوید. تنها کافی ست با انجام مراحل ثبت نام، خرید و فروش ارزان بیت کوین را آغاز کنید. رایا اکسچنج انتخاب حرفه ای ها است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا