ارز دیجیتال

تفاوت ها و شباهت های ارز دیجیتال ریپل و ارز دیجیتال استلار

تفاوت های ارز دیجیتال ریپل و استلار

rdlj hvc nd[djhg vd\g, Ripple, ارز دیجیتال, ارز دیجیتال استلا, ارز دیجیتال ریپل, استلا, استلار, تفاوت ارز دیجیتال ریپل و استلا, تفاوت های ریپل و استلا, خرید ارز دیجیتال استلا, خرید ارز دیجیتال ریپل, ریپل, شباهت ارز ریپل و استلا, شبهت های ارز دیجیتال ریپل واستلا

تفاوت ها و شباهت های ارز دیجیتال ریپل و ارز دیجیتال استلار

ریپل و استلار، دو رقیب جدی یکدیگر هستند؛ که هر کدام از آن ها با روش خودش، سرمایه‌گذاران را جذب خود می‌کند. مقایسه ریپل و استلار به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. در نتیجه ما قصد داریم در این مقاله به بررسی ریپل و استلار بپردازیم. در انتهای این مقاله، نه تنها شما به درک درست و کاملی از هر دو پروژه می‌رسید، بلکه می‌توانید تصمیم بگیرید کدام پروژه پتانسیل‌های بیشتری برای پیشرفت دارد و در نتیجه سرمایه‌گذاری روی کدام پرسودتر است.

 

ریپل

رایان فوجر (Ryan Fugger)، در سال 2004 یعنی چهار سال قبل از پیدایش بیت کوین، شرکتی را بنا نهاد که ریپل‌پی (RipplePay) نام داشت. بنابراین شرکت ریپل کارش را از سال 2004 یعنی حتی قبل از بیت کوین آغاز کرده است؛ اما برنامه اصلی ریپل یعنی چیزی که تاکنون به چشم می خورد در سال 2012 و با مشارکت دیوید شوارتز (David Schwartz) و جد مک‌کالب (Jed Mccaleb) کلید خورد.

پروژه ریپل ارز دیجیتال که با نام XRP به عنوان سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر حجم سرمایه است کار خود را انجام میده.

تفاوت‌های بین ریپل و XRP اغلب سردرگمی‌هایی وجود دارد پس اجازه دهید ابتدا کمی تفاوت این دو را روشن کنیم، سپس به جنگ میان ریپل و استلار بپردازیم.

ریپل شرکتی است که به بانک‌ها و نهادی مالی، محصولات غیرمتمرکز مالی خدمات رسانی می‌کند و تاکنون محصولات متنوعی از جمله ایکس‌کارنت (xCurrent)، ایکس‌رپید (xRapid) و .. را عرضه کرده است. تکنولوژی ریپل با هدف انتقال پول توسط بانک‌ها با کارمزد پایین و سرعت بالا، به صورت بین‌المللی ایجاد شده است.

دلایلی که باعث شد بنیان گذاران ریپل تصمیم به ساخت آن بگیرند وضعیت فعلی پرداخت‌های بین‌المللی است که سرعت آن پایین، کارمزد آن بالا انجام می شد. بانک‌ها برای استفاده از شبکه ریپل، نیاز به استفاده از ارز دیجیتال XRP ندارند هر چند که این ارز هم می‌تواند توسط بانک‌هایی که از تکنولوژی ریپل استفاده می‌کنند، بکار برده شود  اما شرکت ریپل به بانک‌ها توصیه می‌کند که برای افزایش سرعت تراکنش‌ها می توانند از XRP استفاده کنند.

جالب است که بدانید، اگرچه پروتکل ریپل صنعت بانکداری را هدف قرار داده است اما می‌تواند توسط دو شخص نیز برای انتقال وجه بین آنها توسط کیف‌پول‌هایی که از XRP پشتیبانی می‌کنند، انجام شود.

 

خرید ریپل در صرافی رایا اکسچنج

 

استلار

استلار با نام قدیمی استلار لومنز، بعد از ریپل و در سال 2014 توسط یکی از بنیان گذاران اصلی ریپل، یعنی جد مک‌کالب، ایجاد شد. جدمکالب از موسسان اصلی ریپل بود که به دلیل اختلافات داخلی، ریپل را ترک کرد. ارز دیجیتال استفاده شده در استلار، لومن (Lumen) است.

همانطور که در مورد ریپل گفتیم بین ریپل و XRP تفاوت وجود دارد؛ در مورد استلار نیز این چنین است؛ یعنی بین استلار و لومن تفاوت وجود دارد.

استلار تکنولوژی‌ای است که امکان ارسال و دریافت دارایی‌ها با سرعت بالا و کارمزد پایین را فراهم می‌کند. استلار نیز برای پردازش پرداخت‌هایش از یک دفتر کل توزیع شده استفاده می‌کند و کدهای برنامه‌نویسی آن بسیار شبیه به ریپل است.

لومن ارز دیجیتالی است که توسط تکنولوژی استلار پشتیبانی می‌شود و واحد اختصاری آن XLM است.

لومن از زمان به وجود آمدنش تاکنون عملکرد بسیار خوبی داشته است و در حال حاضر نیز در بین 10 ارز دیجیتال برتر از نظر حجم سرمایه موجود در آن، قرار دارد.

باید گفت اگر چه، استلار نیز می‌تواند توسط بانک‌ها مورد استفاده قرار گیرد، اما پروتکل آن در اصل برای استفاده کاربران معمولی طراحی شده است.

در واقع ایده اصلی آن این است که با استفاده از استلار، همه شهروندان و نهادهای سراسر دنیا (حتی کشورهای فقیر و جهان سوم) بتوانند پول را در سطح بین‌المللی، بدون هیچ کارمزدی و در چند ثانیه جابجا کنند.

پروتکل استلار، همچنین می‌تواند واحدهای پول دو کشور را به طور مستقیم، به هم تبدیل کند. لازمه آن این است که شبکه استلار به اندازه کافی فعال باشد و تعداد کاربران آن زیاد باشد. اما اگر این شرایط فراهم نبود، می‌توان از لومن (XLM) به عنوان پلی میان واحد پول دو کشور استفاده کرده و آنها را تبدیل به هم کرد.

به دلیل شباهت‌های زیاد این دو پروژه برخی از مردم فکر می‌کنند، استلار فورکی از ریپل است؛ در صورتی که چنین نیست.

خرید استلار در صرافی رایا اکسچنج

نتیجه گیری

اما سوالی که پیش میاد این است که کدام پروژه بهتر است و بیشتر در آینده رشد می‌کند؟

اگر نگاهی به نمودارهای قیمتی این دو پرژه بیندازیم، می‌فهمیم الگوی تغییرات قیمتی آنها در گذر زمان تقریبا مشابه بوده است. این بدان معنا است که سرمایه‌گذاران غالبا در همه زمان‌ها تصمیم گرفته‌اند بر روی هر دو پروژه هم زمان سرمایه‌گذاری کنند، زیرا در نهایت نتوانستند تصمیم بگیرن کدام پروژه بهتر است.

به این مقاله رای دهید

برای نمایش بهتر این مقاله به آن رای دهید

خرید ارز دیجیتال استلار
امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا