آموزشاخبار ارز دیجیتال

هر آنچه باید درباره تفاوت کوین و توکن بدانید؟

کوین یا توکن چه تفاوتی با هم دارند

نکات برگزیده مطلب
  • غالب افرادی که تازه وارد عرصه معاملات ارزهای دیجیتال میشوند در بررسی تفاوت بین کوین و توکن گیج میشوند و گاهی اوقات این اصطلاحات را به جای یکدیگر به کار میبرند و یا هنگام مراجعه برای کیف پول دیجیتال خود، از نام هر دو آنها همزمان استفاده میکنند. در حالی که تفاوت زیادی بین کریپتو کوین‌ها و کریپتو توکن‌ها وجود دارد که هر کسی که قصد ورود به معاملات ارزهای دیجیتال را داشته باشد، باید آنها را بداند.

تفاوت کوین و توکن چیست؟

غالب افرادی که تازه وارد عرصه معاملات ارزهای دیجیتال میشوند در بررسی تفاوت بین کوین و توکن گیج میشوند و گاهی اوقات این اصطلاحات را به جای یکدیگر به کار میبرند و یا هنگام مراجعه برای کیف پول دیجیتال خود، از نام هر دو آنها همزمان استفاده میکنند. در حالی که تفاوت زیادی بین کریپتو کوین‌ها و کریپتو توکن‌ها وجود دارد که هر کسی که قصد ورود به معاملات ارزهای دیجیتال را داشته باشد، باید آنها را بداند.
شکل 1تفاوت کوین و توکن
تفاوت کوین و توکن

کوین چیست؟

کوین‌ها یا همان سکه‌های دیجیتال، درواقع نوعی از دارایی هستند که بلاکچین مخصوص به خود را دارند. برای مثال میتوان به ارزهایی مانند بیت کوین، لایت کوین و یا اتر اشاره کرد که هر یک از آنها بلاکچین خاص خود را دارند.
درواقع میتوان گفت که بیت کوین فقط در بلاکچین بیت کوین کار میکند، اتر فقط در بلاکچین اتریوم کار میکند و به همین شکل، دیگر انواع کوین‌ها نیز فقط در بلاکچین مخصوص خودشان کار کرده و ارزش دارند.
معاملات سکه‌های دیجیتال میتوانند بین فردی با فرد دیگر انجام شود اما در طی این معامله، هیچگونه سکه فیزیکی‌ای هنگام ارسال و یا دریافت آنها، جا به جا نمیشود. تمامی این سکه‌ها داده‌هایی در این پایگاه داده عظیم جهانی هستند و این پایگاه داده (یا همان بلاکچین) کلیه معاملات مربوط به این سکه‌ها را ردیابی کرده و آنها را بررسی و تایید میکند.
اگر با بلاکچین آشنایی ندارید، حتما سعی کنید اطلاعاتی درباره آن به دست آورید. چرا که درک مفهوم بلاکچین در درک تفاوت کوین و توکن اهمیت زیادی دارد.

کوین چگونه استفاده می شود؟

شکل 2 تفاوت کوین و توکن
تفاوت کوین و توکن
سکه‌های دیجیتال فرقی با سکه‌های فیزیکی ندارند و معمولا به همان شکلی استفاده میشوند که ما از سکه‌ها در دنیای واقعی استفاده میکنیم. یعنی درواقع آنها هم دقیقا مثل سکه‌های دنیای واقعی، ارزش مالی داشته و به عنوان پول استفاده میشوند.
همانطور که ما در دنیای واقعی برای نگهداری سکه‌هایمان از قلک یا کیف پول استفاده میکنیم، در بستر مجازی نیز انواع مختلفی از کیف پول‌های الکترونیکی وجود دارند که میتوانیم سکه‌های دیجیتال خود را در آنها ذخیره کنیم. پس در کل میتوان گفت که سکه‌ها از لحاظ مالی تفاوتی با پول واقعی ندارند. از سکه‌ها به هدف‌های مختلفی استفاده میشود که برای مثال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
– برای انتقال پول و درواقع ارسال و یا دریافت مبالغ مختلف میتوان از کوین‌ها استفاده کرد.
– یکی از ویژگی‌های مهم کوین‌ها در این است که میتوان آنها را ذخیره کرد و بعدا آنها را با چیز مفید دیگری معاوضه کرد.
– از کوین‌ها به عنوان واحدی برای قیمت گذاری انواع کالاها و یا خدمات نیز استفاده میشود.
بیت کوین میتواند مثال خوبی برای توضیح تمام این موارد باشد تا بتوانید به خوبی کارایی سکه‌ها را درک کنید. از بیت کوین می‌توان برای پرداخت قیمت مربوط به انواع مختلفی از کالاها و خدمات در سراسر فضای اینترنت استفاده کرد و حتی در بسیاری از مکان‌های واقعی نیز می‌توان آن را به کار برد.
شکل 3 تفاوت کوین و توکن-
تفاوت کوین و توکن
 همچنین بیت کوین این قابلیت را دارد که برای مدت زمانی طولانی آن را ذخیره کنید و هیچ اتفاقی هم برایش نمیافتد و بعدها اگر بخواهید میتوانید آن را با چیزی با ارزش برابر با مقدار بیت کوینی که دارید، معاوضه کنید. علاوه بر این تمامی چیزهایی که خریداری میکنید میتوانند به واحد بیت کوین قیمت گذاری شوند.
به جز این کاربردهای پولی و مالی، بیت کوین هیچ کاربرد دیگری ندارد اما انواع دیگری از سکه‌های دیجیتال هستند که ویژگی‌های بیشتر و مفیدتری به عنوان یک نوع پول دارند. با هم ویژگی‌های برخی از آنها را بررسی میکنیم:

– اتر (Ether)

از اتر به عنوان واحد پول برای معاملات شبکه اتریوم استفاده میشود که در آن میتوان روی اتریوم، توکن ایجاد کرد اما برای ارسال این توکن‌ها به اتر نیاز است.

– نئو (NEO)

نئو نیز مانند دیگر انواع سکه‌های دیجیتال، در کیف پولتان ذخیره شده و روی آن سود میرود. سود سهام کریپتو کوین‌ها به انواع خاصی از دارایی‌ها اهدا میشود. به سهام نئو، GAS گفته میشود. این مبلغ به کاربرانی پرداخت میشود که سکه‌ها را در کیف پول خود ذخیره میکنند. این امکان فقط در بلاکچین‌هایی وجود دارد که از توافق PoS (Proof of Stake) پیروی میکنند. برای انتقال نئو نیز مانند اتر باید مقداری GAS به عنوان هزینه تراکنش بپردازید.

– دَش (DASH)

دش این امکان را به کاربران میدهد که برای به روزرسانی شبکه DASH کسانی که به اندازه کافی دَش داشته باشند، میتوانند برای تصمیم گیری در مورد بروزرسانی‌ها رای دهند و درواقع برای بروزرسانی از نظرات و ایده‌های کاربران نیز استفاده میکنند.
شکل 4 تفاوت کوین و توکن
تفاوت کوین و توکن
علاوه بر موارد گفته شده انواع دیگری از سکه‌های دیجیتال نیز وجود دارند. در وب سایت Coinmarketcap تا به حال بیش از 900 نمونه مختلف از سکه‌های دیجیتال نام برده شده است. امروزه بزرگترین دارایی‌های دیجیتال همگی با سکه‌های دیجیتال ارزش گذاری میشوند.
نکته: در کنار اسم هر یک از کریپتو کوین‌ها، تیکری 3 یا 4 حرفی نوشته میشود که نشانگر نام آن است. در عمده معاملات نیز از همین تیکرها به جای نام کامل آن سکه استفاده میشود. برای مثال تیکر بیت کوین به صورت BTC نوشته میشود.

توکن چیست؟

اغلب توکن‌ها را نیز سکه‌های دیجیتال مینامند اما این درست نیست و درواقع یک تفاوت عمده بین توکن‌ها و کوین‌ها وجود دارد.
توکن‌های در بلاکچین‌های موجود ایجاد میشوند. پلتفرم اتریوم متداول‌ترین پلتفرم بلاکچین برای ایجاد توکن است و به توکن‌هایی که در آن ساخته میشوند ERC-20 گفته میشود.
علاوه بر اتریوم، پلتفرم‌های دیگری نیز مانند NEO، Waves، Lisk و Stratis نیز وجود دارند که میتوان روی آنها توکن ایجاد کرد. هر کس میتواند توکن دلخواه خود را در یکی از این سیستم‌ها ایجاد کند.
توکن‌ها چگونه ساخته می شوند
ایجاد توکن کار خیلی راحتی نیست و معمولا به تازه واردها توصیه نمیشود اما اگر کسی کمی تجربه برنامه نویسی داشته باشد میتواند ساخت آنها را امتحان کند.

هدف استفاده از توکن‌ها

پس از ایجاد توکن، معمولا از آنها برای فعال کردن برنامه‌های خاصی استفاده میشود. به عنوان مثال Musicoin توکنی است که به کاربران امکان دسترسی به آپشن‌های مختلفی را در بستر Musicoin میدهد، مانند تماشای کلیپ موسیقی یا پخش آهنگ. برخی توکن‌ها نیز به هدف نمایش چیزی فیزیکی ایجاد میشوند.
یکی از مهمترین مزایای توکن‌های این است که باعث صرفه جویی در وقت و منابع میشوند.

به این مقاله رای دهید

برای نمایش بهتر این مقاله به آن رای دهید

خرید بیت کوین ارزان
امتیاز کاربر: 4.2 ( 2 نتایج)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا