آموزشاخبار ارز دیجیتال

راهنمای جامع درباره رمزارزها

هر آنچه باید در مورد رمزارزها بدانید

نکات برگزیده مطلب
  • بسیاری از افراد فکر می کنند که رمزارزها مشابه PayPal  یا visa card است در حالی که این گونه نیست و رمزارزها در واقع نوعی پول الکترونیک است که در فضای دیجیتال وجود دارد و با استفاده از فرمول های پیچیده ریاضی رمزگذاری شده اند. در این مطلب درباره رمزارزها بیشتر صحبت خواهیم کرد و کسانی که به مبحث رمزارزها علاقمند هستند تا انتها با ما همراه باشند و کل مطلب را با دقت بخوانند.

راهنمای جامع درباره رمزارزها

مطالبی که باید درباره رمزارزها بدانید

بسیاری از افراد فکر می کنند که رمزارزها مشابه PayPal  یا visa card است در حالی که این گونه نیست و رمزارزها در واقع نوعی پول الکترونیک است که در فضای دیجیتال وجود دارد و با استفاده از فرمول های پیچیده ریاضی رمزگذاری شده اند.
در این مطلب درباره رمزارزها بیشتر صحبت خواهیم کرد و کسانی که به مبحث رمزارزها علاقمند هستند تا انتها با ما همراه باشند و کل مطلب را با دقت بخوانند.

رمزارزها چیستند؟

رمز ارز چیست
رمز ارز چیست
اولین چیزی که درباره رمزارزها باید بدانیم این است که ماهیت آن ها چیستند.
رمزارز، نوعی پول است که فقط در فضای دیجیتال وجود دارد و با فرمول های پیچیده ریاضی رمزگذاری شده اند.
رمزارزها، سیستم پولی غیرمتمرکزی هستند که در شبکه بلاک چین ذخیره می شود و این شبکه مسئول اعتبار سنجی رمزارزها می باشد.
چیزی که درباره رمزارزها حائز اهمیت است این است که رمزارزها توسط هیچ دولت و نهاد اقتصادی کنترل نمی شود و دولتی خاص بر آن کنترل ندارد.
اولین رمزارزی که به وجود آمد، بیت کوین بود و مفهوم و نحوه کارکرد آن در سال 2009 منتشر شد و در واقع بحران اقتصادی و بانکی سال 2008 نقش کلیدی در به وجود آمدن بیت کوین داشت.
تا زمان حال، صدها نوع از رمزارزها به وجود آمده اند و خیلی از آنان با شکست مواجه و نابود شده اند.

لغات تخصصی که درباره رمزارزها وجود دارد

 

لغات تخصصی رمزارزها
لغات تخصصی رمز ارزها
قبل از اینکه به توضیح بیشتری درباره رمزارزها بپردازیم و مفاهیم بیشتری را مطرح کنیم، چندین عبارت تخصصی درباره رمزارزها وجود دارد که برای درک و فهم رمزارزها باید آن ها را بدانید.

Altcoins

Altcoins مخفف کلمات alternative coins می باشد و به معنای “سکه های جایگزین” می باشد و به تمامی رمزارزها اشاره دارد.
Blockchain
تمامی تراکنش های رمزارزها در blockchain ثبت می شود. blockchain در واقع برای برسی رمزارزها به کار می رود و تراکنش های تمامی پول های مجازی را برسی می کند و از کلاهبرداری در مبادلات رمزارزها جلوگیری می کند. تراکنش های رمزارزها در blockchain در قالب block ذخیره می شود و تقریبا در هر 10 دقیقه یک block به شبکه blockchain اضافه می شود.

Cryptography

کریپتوگرافی در واقع نوعی از ریاضیات است که تراکنش های ایمن و همچنین محیط های آنلاین ایمنی را برای رمزارزها ایجاد می کند. به عبارت دیگر کریپتوگرافی حساب ها و رمزارزها را کدگذاری می کند.

Fiat

ارز فیات، پول کاغذی مانند دلار و یورو می باشد.

Mining

استخراج رمزارزها، سیستمی اثبات شده است که در آن ماینرها با حل کردن مسائل ریاضی، تراکنش های رمزارزها را اعتبار سنجی می کنند. محاسبات پیشرفته ریاضی که برای اعتبار سنجی تراکنش های رمزارزها به کار می روند علاوه بر اعتبارسنجی رمزارزها باعث افزایش امنیت، شفافیت و ارزش رمزارزها می شوند.

Nodes

Nodeها یا گره ها، کامپیوترهایی هستند که قسمتی از شبکه جهانی بلاک چین می باشند. این گره ها، تراکنش هایی که در بلاک چین ثبت شده اند را اعتبارسنجی می کنند.

Private Key

کلید خصوصی یک رمز ایمن می باشد که به صاحب رمزارز اجازه می دهد تا به کیف پول خود دسترسی داشته باشد. هر کیف پولی، کلید خصوصی مخصوص خودش را دارد و بدون آن، کاربران نمی توانند به پول های مجازی خود دسترسی داشته باشند.

Public Address

یک آدرس عمومی شبیه یک ایمیل یا آدرس پستی است که برای ارسال رمزارزها از آن استفاده می شود.

مزایا و معایب مختلف رمزارزها

در دنیای رمزارزها هم مانند سایر پدیده هایی که در دنیا وجود دارد، هم مزایا و هم معایب وجود دارد. برای کسانی که می خواهند درباره رمزارزها اطلاعات جامعی داشته باشند، باید هم مزایا و هم معایب آن ها را بشناسند.
در زیر ویژگی های بنیادی رمزارزها را توضیح می دهیم و به مزایا و معایب هر کدام اشاره می کنیم.

امنیت

مزایا

تراکنش ها و نقل و انتقالات رمزارزها ایمن می باشند و به شکل خصوصی انجام می شوند و به صورت کامل بحث امنیت درباره رمزارزها رعایت شده است.

معایب

امنیت، محرمانگی و ناشناسی این فرصت را در اختیار تبهکاران قرار می دهدکه از رمزارزها برای مقاصد غیر قانونی استفاده کنند.

غیر متمرکز بودن

مزایا

رمزارزها به شکل غیرمتمرکز فعالیت می کنند و توسط هیچ نهاد و دولتی کنترل نمی شود و هیچ سازمانی رمزارزها را ساماندهی نمی کند که این ویژگی واسطه ها را حذف می کند و یک ارز جهانی مطمئن را ایجاد می کند. رمزارزها توسط پروتکل های اینترنتی نظیر به نظیر (peer-to-peer) نظارت می شوند.

معایب

دارایی های غیرمتمرکز مانند رمزارزها که توسط هیچ نهادی سازماندهی نمی شوند، می توانند هم برای مقاصد قانونی و هم غیر قانونی استفاده شوند. همچنین هیچ راهی برای بازیابی دارایی های از دست رفته وجود ندارد.

دیجیتالی بودن

مزایا

رمزارزها به شکل فیزیکی عرضه نمی شوند و تنها در شبکه بلاک چین فعالیت می کنند که این ویژگی باعث می شود که عرصه برای دزدی یا سو استفاده تنگ شود و به سختی از رمزارز برای این گونه فعالیت ها استفاده می شود.

معایب

رمزارزها فقط به شکل دیجیتالی فعالیت می کنند و نمی توان رمزارزهایی که گم شده اند را بازیابی کرد. همچنین نمی توان تراکنش های انجام شده را کنسل کرد. به شکل دیجیتالی بودن رمزارزها این باور را ایجاد می کند که نمی توان به آن اعتماد کرد.

استخراج

مزایا

رمزارزها از طریق استخراج ایجاد می شود و هرکسی که منابع لازم را در اختیار داشته باشد می تواند رمزارزها را استخراج کند.

معایب

استخراج رمزارزها، انرژی و منابع زیادی را مصرف می کند. در حقیقت استخراج کننده های رمزارزهای جهان از کشور آرژانتین بیشتر انرژی مصرف می کنند.

انواع مختلف رمزارزها

تا به این لحظه بالغ بر 2500 نوع از رمزارزهای فعال در دنیا وجود دارد. بعضی از این رمزارزها از سایر رمزارزهای دیگر قدرت و قابلیت بیشتری دارند. در زیر ما به مرور و توضیح سه رمزارز محبوب خواهیم پرداخت.

بیت کوین

بیت کوین اولین و محبوب ترین رمزارز در جهان می باشد. ارزش این رمزارز از تمامی رمزارزهای دیگر بیشتر است و در زمان نوشتن این مطلب ارزش هر بیت کوین بالای 20 هزار دلار می باشد.
بیتکوین محبوب ترین رمز ارز
بیتکوین محبوب ترین رمز ارز

لایت کوین

لایت کوین در سال2011 به بازار رمزارزها وارد شد. لایت کوین نسخه ای مانند بیت کوین است و بیشتر خصوصیاتی که بیت کوین دارد، این رمزارز هم از آن برخوردار است اما در مقیاس کوچکتری نسبت به بیت کوین کاربرد دارد. استخراج لایت کوین نسبت به بیت کوین سریع تر انجام می شود، ارزش کمتری نسبت به بیت کوین دارد و با الگوریتم های منعطف بیشتری کار می کند.

XRP

XRP رمزارزی است که توسط ریپل منتشر شد. ریپل جهت تسریع و بهبود انتقالات و بهبود سیستم پرداخت جهانی در سال 2012 به وجود آمد
ریپل، XRP را برای پردازش روی یک بلاک چین منحصر به فردی که تراکنش آن تایید شده، طراحی کرد و با سرعت 200 بار سریع تر از بیت کوین تراکنش ها را انجام می دهد. XRP به هیچ گونه استخراجی نیاز ندارد و تنها راه بدست آوردن آن، خریداری آن از صرافی هایی است که از XRP پشتیبانی می کنند.
علاوه بر موارد فوق تعداد زیادی از رمزارزهای دیگر موجود می باشد و اگر خواهان اطلاعات بیشتری درباره رمزارزها هستید، می توانید با جستجو و برسی بیشتر از آن ها مطلع شوید.

به این مقاله رای دهید

برای نمایش بهتر این مقاله به آن رای دهید

خرید بیت کوین
امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا