آموزشاخبار ارز دیجیتال

راهنمای کامل و جامع درباره بلاک چین

هر آنچه باید در مورد بلاک چین بدانید

نکات برگزیده مطلب
  • هر وقت که اسمی از رمزارزها شنیده می شود، اسم بلاک چین هم شنیده می شود. بلاک چین شبکه ای است که رمزارزهای مختلف در آن فعالیت می کنند و تراکنش های انواع رمزارزها از طریق شبکه بلاک چین صورت می گیرد. در این مقاله درباره بلاک چین صحبت خواهیم کرد و مطالب مرتبط درباره بلاک چین را به صورت کامل مورد برسی قرار خواهیم داد.

راهنمای کامل و جامع درباره بلاک چین

اولین چیزی که درباره بلاک چین باید بدانیم این است که بلاک چین چیست؟ و چه کاربردهایی دارد.

بلاک چین چیست؟

به زبان ساده، بلاک چین یک سیستمی است که سوابق تراکنش ها را ذخیره می کند. این نوع از تراکنش ها می تواند رمزارزها، اطلاعات پزشکی، اطلاعات مربوط به رای گیری و موارد دیگر باشد.
این تراکنش ها در قالب بلاک (block) ذخیره می شوند و هر یک از این بلاک ها توسط کاربران دیگر سیستم با حل کردن مسائل ریاضی تایید شده است. زمانی که یک بلاک تایید می شود، هیچ چیزی نمی تواند اطلاعات موجود در آن را تغییر دهد و بلاک به بلاک های تایید شده قبلی اضافه می شود.
درباره بلاک چین بیشتر بدانید
بررسی کامل تکنولوژی بلاک چین
رکوردهای ذخیره شده در این بلاک ها، ساختار شبکه بلاک چین را ایجاد می کنند.
درباره بلاک چین بیشتر بدانید
نمای گرافیکی از بلاک های بلاک چین

تاریخچه بلاک چین

کسانی که به تکنولوژی بلاک چین علاقمند هستند و می خواهند تا درباره بلاک چین اطلاعات بیشتری بدست آورند لازم است تا تاریخچه آن را بدانند. در اکتبر سال 2008، موسس ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، سیستم الکترونیکی پرداخت نظیر به نظیر (peer to peer) را معرفی کرد. بیت کوین اولین رمزارزی بود که به شبکه بلاک چین شکل و قالب بخشید. چون که نرم افزار بیت کوین متن باز می باشد، هر کسی می تواند آن را ببیند، از آن دوباره استفاده کند و کدهای آن را دستکاری کند.

درباره بلاک چین

در اوایل، کاربران بلاک چین سعی داشتند تا نسخه های بهتری از بیت کوین ایجاد کنند. لایت کوین یک رمزارز جایگزین بود که توسط یکی از کارمندان سابق گوگل ساخته شد و هدف آن این بود که تراکنش ها را با سرعت بیشتری نسبت به بیت کوین انجام دهد.
با هدف بهبود قابلیت های بیت کوین، رمزارزهای بسیاری به جهان معرفی شدند که هر کدام یکی از قابلیت های بیت کوین را بهبود می بخشید.
ابتکار مهم بعدی در سال 2013 به دنیای بلاک چین وارد شد زمانی که یک استارتاپ کوچک به نام اتریوم (Ethereum) خلاصه ای از اسنادی را منتشر کرد که در آن راهی ساده برای توسعه بلاک چین بدون اتکا به کدهای اصلی بیت کوین را معرفی کرده بود. دو سال بعد اترییوم پلتفرم جدید خود را معرفی کرد که به کاربران اجازه می داد تا قابلیت های بلاک چین را توسعه دهند.
در سال های اخیر شرکت ها و افراد زیادی روی این موضوع کار می کنند که چگونه از فناوری بلاک چین در صنایع مختلفی مانند انرژی، بهداشت و درمان و صنایع دیگر استفاده کنند.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

مورد بعدی درباره بلاک چین این است که این شبکه چگونه کار می کند. اگرچه راه های متفاوتی برای راه اندازی یک بلاک چین وجود دارد،
Harvard Business Review  پنج اصل را معرفی کرده است که تمامی بلاک چین ها از آن برخوردارند.
اولین اصل این است که تمامی شبکه های بلاک چین از یک پایگاه داده توزیع شده (distributed database) استفاده می کنند که به این معنا است که تمامی کاربران به کل پایگاه داده بلاک چین دسترسی دارند و این شامل تاریخچه تراکنش های قبلی هم می شود. این شفافیت به کاربران اجازه می دهد تا هر اطلاعاتی که نیاز دارند را تایید (verify) کنند و تراکنش ها را به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام دهند.
دومین اصلی که درباره بلاک چین وجود دارد این است که هر تراکنش یا ارتباطی بین دو زوج (peer) هدایت می شود. هر کاربر رکوردها را ذخیره می کند و اطلاعات را مستقیما به همه طرف های موجود در شبکه بلاک چین ارسال می کند. به خاطر این تکنولوژی، واسطه ها و مراکز ذخیره سازی مرکزی مانند بانک ها حذف می شوند. کاربران می توانند هر اطلاعات مورد نیاز را به سایر کاربران آشنای دیگر ارسال کنند.
سومین اصل درباره بلاک چین این است که اگرچه شبکه بلاک چین به صورت شفاف فعالیت می کند، هر کاربر با یک بلاک چین مرتبط است که می تواند به صورت ناشناس باشد. برای حفاظت از اطلاعات هویتی کاربران، هر کاربر آدرسی متشکل از حروف و اعداد دارد که منحصر به فرد است و به جای اسم از آن استفاده می شود.
همچنین از این آدرس برای بررسی و تایید تراکنش های انجام شده در شبکه بلاک چین استفاده می شود.
چهارمین اصل درباره بلاک چین این است که چون بلاک چین در فضای دیجیتال فعالیت می کند، کل فرایند پردازش تراکنش های آن به صورت خودکار با استفاده از الگوریتم انجام می شود.
پنجمین خصوصیت بلاک چین این است که زمانی که یک رکورد ایجاد شد، تغییر آن ممکن نیست. زمانی که استخراج کنندگان یک تراکنش را تایید کردند، آن رکورد با تمامی اعضای داخل بلاک چین به صورت غیرمتمرکز به اشتراک گذاشته می شود.
همچنین از هر تراکنش تایید شده برای تولید یک معمای ریاضی برای بلاک بعدی موجود در زنجیره بلاک چین استفاده می شود.
شبکه بلاک چین هم می تواند به صورت عمومی و هم به صورت خصوصی باشد. هر دو نوع از بلاک چین، پنج خصوصیت اشاره شده را دارند اما یک تفاوت عمده با هم دارند. یک شبکه عمومی بلاک چین در معرض دید عموم قرار می گیرد و هر کسی می تواند عضو این شبکه شود، تراکنش ها را انجام دهد و آن ها را تایید و وریفای کند. یکی از بزرگترین مثال های شبکه عمومی بلاک چین، بلاک چین مربوط به بیت کوین می باشد.
در شبکه خصوصی بلاک چین، اعضا تنها می توانند فعالیت کاربرانی را مشاهده کنند که دعوت نامه ای را از آن کاربران دریافت کرده باشند و مجوز دسترسی به شبکه را داشته باشند.

سرمایه گذاری در بلاک چین

در این قسمت درباره این موضوع صحبت می کنیم که چگونه کسب و کارها می توانند در بلاک چین به صورت هوشمند، سرمایه گذاری کنند.
بر طبق پژوهش های Harvard Business Review، دو فاکتور وجود دارد که برای اندازه گیری میزان تاثیر یک فناوری جدید روی کسب و کارها باید در نظر بگیریم: تازگی و پیچیدگی. تازگی نشان دهنده این است که چقدر کاربران با آن فناوری آشنا هستند و هر چقدر کاربران بیشتری با فناوری آشنا باشند، جامعه بهتر از آن فناوری استقبال می کند. پیچیدگی هم به این معناست که کاربران چقدر راحت می توانند از فناوری استفاده کنند و هر چقدر فناوری پیچیدگی کم تری داشته باشد، بهتر مورد استقبال قرار می گیرد.
نمودار پیچیدگی- تازگی در مورد فناوری های مختلف
نمودار پیچیدگی- تازگی در مورد فناوری های مختلف
این دو معیار به مدیران کمک می کند تا بهتر مسیری که با آن روبرو می شوند را بشناسند و میزان تلاش مورد نیاز برای پیاده سازی یک بلاک چین مخصوص را بهتر اندازه گیری کنند.

به این مقاله رای دهید

برای نمایش بهتر این مقاله به دیگر کاربران به آن رای دهید

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا