آموزشاخبار ارز دیجیتالبازی هاتحلیلتکنولوژیجهاندانش ارز دیجیتالدسته‌بندی نشدهسبک زندگی

تعریف متاورس به زبان ساده در سال 2022

تعریف متاورس به زبان ساده

مقدمه:

متاورس به زبان ساده ؟؟؟

یکی از کلمات کلیدی که این روزها رتبه سرچ بالایی در گوگل پیدا کرده است “متاورس” است.

این واژه جدید و نوظهور بیش از 70 هزار بار در طول هر ماه سرچ می گردد که این مقدار هر ماه رو به صعود شدیدی است.

این آمار افزاینده همچنین شامل، هشتگ های متاورس هم بصورت فارسی و هم بصورت لاتین نیز در فضای مجازی می گردد.

و بر اساس ترند شدن این دنیای جدید، به واژه نامه ها نیز راه پیدا کرده است. و هر روزه خبرهای مهیج و جدیدی در مورد آن به گوش می رسد.و یکی از مواردی است که در شبکه های اجتماعی وایرال زیادی داشته است.

متاورس به زبان ساده

متاورس به زبان ساده-رایا اکسچنج
متاورس به زبان ساده-رایا اکسچنج

متاورس، همان دنیا و اکوسیستمی است که به کاربران خود اجازه می دهد تا بصورت هیبت مجازی (آواتار) در یک محیط سه بعدی و در فضای ابری با همدیگر در تماس و تعامل باشند.

این دنیا بصورت محیط دیجیتال عمل می کند اما دارای جنبه های حقیقی خاص نیز هست.یک دنیای دیجیتالی است که در آن هر چه اراده کنیم میتوانیم تصور کنیم و آن می تواند در آنجا وجود داشته باشد.

اصطلاح متا (meta) به معنی و مفهوم “فراتر و بیشتر” و ورس (verse) به مفهوم جهان می باشد. و در کل معنای بالاتر یا فراتر از جهان را دارد.

از جنبه دیگر metaverse فضا و محیط مجازی و غیر حقیقی مشترک و جمعی است که وقتی ایجاد می گردد که قلمرو مجازی با قلمرو فیزیکی و حقیقی همسو و هم جهت شوند و شامل اینترنت، واقعیت افزوده، و واقعیت مجازی جمعی و مشترک باشند.

این آینده برای متاورس پیش بینی می گردد که با توجه به پتانسیل بالایی که دارد در دهه های بعدی به یک اقتصاد جداگانه تبدیل خواهد شد.
توکن های دیجیتالی، رمز ارزها، هویت فردی ، مهمترین بخش مجازی روبه رشد محصولات آن است.

توکن های دیجیتالی، رمز ارزها، هویت فردی و مهمترین بخش مجازی روبه رشد محصولات آن است.

متاورس یا فرا جهان، فرضیه ای جدید از آینده نسل اینترنت می باشد. که تشکیل شده از محیط های سه بعدی و آنلاین پایدار و غیر متمرکز است.

شنیدن صحبت های مدیر عاملان شرکتهای بزرگ فناوری مانند مارک زاکربرگ یا ساتیا نادلا در مورد این محیط، اینگونه است که “متاورس آینده اینترنت است” ، “یا یک بازی ویدیویی باشد” ، “یا شاید این یک نسخه بسیار ناراحت کننده و بدتر از Zoom است”؟

– عنوان این مطلب به این راحتی نمی باشد.تا حدودی، صحبت در مورد معنا و توضیح «متافورس» کمی شبیه به بحث در مورد معنای «اینترنت» در دهه 1970 است.

در این دهه بلوک های سازنده شکل جدیدی از ارتباطات در حال ساخت بودند، اما هیچ کس واقعا نمی دانست واقعیت چگونه خواهد بود. بنابراین، در حالی که در آن زمان خبر آمدن «اینترنت» صحت داشت، اما تصوری از اینکه چگونه به نظر می رسد دسترس نبود.

دنیای متاورس:

اگر بخواهیم متاورس به زبان ساده را بیان کنیم باید بگوئیم دنیای مجازی متاورس از طریق هدست و عینک های واقعیت مجازی سه بعدی آنلاین پایدار و غیر متمرکز تشکیل شده است.

شکل محدود متاورس در حال حاضر در پلتفرم هایی همانند بازی های ویدئویی، وی آر چت ها و… مثل زندگی دوم وجود دارد.

این دنیای سه بعدی بقدری در همه جوانب نفوذ کرده و با اهمیت شده است که هر منبع و رسانه ای حداقل یکبار در مورد آن صحبت کرده و محتوا ارائه داده است.

خیلی از سایتها و پیج ها حتی بخش جداگانه ای را به این موضوع اختصاص داده اند و افراد متخصص و مهم و اینفلوئنسرها نیز به متاورس و چگونگی طرز کار آن پرداخته اند.

برای مثال فوربس (Forbes) یک ستون و فضای جداگانه به این مطلب اختصاص داده است.

پیش بینی آینده متاورس:

آینده دنیای متاورس به زبان ساده، بدون پایان پیش بینی می شود و با حضور هرچه بیشتر کاربران در این فضا، محیط متاورس بزرگ و بزرگتر می شود.

این برنامه همانند بقیه برنامه ها بصورت ساده نیست که با دانلود از نت یا اَپ استور و نصب آن بتوانیم به سادگی وارد آن شویم.

این محیط یک جهان مجازی است که واقعیت و فضای مجازی را با هم ادغام کرده است، اما توجه به این نکته که متاورس می تواند یکپارچه یا غیر یکپارچه باشد.

توضیح این نکته به این صورت است که هر رشته بیزینس و یا هر برند می تواند متاورس مخصوص به خود را داشته باشد و از سمت دیگر اگر این متاورس ها را بتوان به متاورس دیگر تله پورت کرد، باعث یکپارچگی در این فضای سه بعدی مجازی می گردد که جذابیت بیشتری به آن اضافه می کند.

متاورس به کاربران خود اجازه می دهد که انواع اشیاء، زمین، کالاها و… را ایجاد و خرید و فروش نمایند. و مهمترین ویژگی آن سرمایه گذاری در این محیط و دنیا است. و همچنین متاورس به دلیل نوپا بودن ، به کاربران برای شناخته شدن در جا انداختن این محیط پاداش نیز در نظر گرفته است.

تاریخچه متاورس و ابداع کننده آن؟

Neal Stephendon نیل استفنسون برای نخستین بار در سال 1991 در کتاب Snow Crash که یک کتاب علمی تخیلی بود از این کلمه استفاده کرد. بعد از آن افراد و کاربران زیادی در بازی هایی بنا بر آواتار و نیز حضور برندهای معتبری مثل فیسبوک، سامسونگ، پوما، نایک و… در این محیط مجازی، باعث اهمیت و اعتبار بیشتر این محیط مجازی گردیدند.

این اعتبار بخشیدن تا آنجا پیش رفته است که حتی کمپانی معروف فیسبوک نام خود را به ” متا ” تغییر داده است.

برای بهتر ملموس شدن این فضا و فهم متاورس به زبان ساده میتوان به فیلم ” آواتار ” ساخته کامرون یا ” سه گانه معروف ماتریکس ” که در آن نمونه ای از دنیای مجازی قابل مشاهده است، اشاره کرد. با مرور این فیلم ها می توانید خیلی راحت تر این دنیا را متصور شوید.

متاورس چگونه دنیای است؟؟

متاورس به زبان ساده-رایا اکسچنج
متاورس به زبان ساده-رایا اکسچنج

اگر بخواهیم در متاورس به زبان ساده ترین حالت تعریف و ارائه دهیم، متاورس دنیای مجازی است که موازی با دنیای واقعی است. تصور کنید که در حال بازی های سه بعدی هستید و به جای استفاده از دکمه برای لمس کردن و زدن ضربه از دست خود استفاده می کنید.

در حال حاضر در دنیای مجازی و سه بعدی کنون تنها حس های شنوایی و بینایی درگیر می شوند ولی امکان درگیر شدن سایر حس ها نیز بعید نمی باشد. مثلا بویایی و لامسه که با این کار هیجان بیشتر می شود.

این بدان معناس که ایده متاورس فراتر از ساختن صفحات استاتیک دو بعدی یا سه بعدی می باشد. این عالم دیجیتالی می تواند مانند یک بازی ویدئویی، یا یک فروشگاه و فضای اجتماعی ساخته شود.

قابلیت برگزاری یک مهمانی مجازی ، امکان خرید و فروش کالاهای مختلف، ملاقات با دیگران، تعامل اجتماعی و کار کردن و… در این محیط امکان پذیر و محیا است.

انتخاب هر کدام از این موارد به هدف و نوع فعالیت و خلاقیت شخص بستگی داشته، به همین دلیل بازریابی در محیط متاورس دارای پتانسیل زیاد برای انواع برندها است. چون این محیط دارای امکانات زیاد و متنوعی است.

متاورس تشکیل شده از عناصر چندگانه “واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و ویدئو” می باشد. بصورتی که کاربران در این محیط در یک دنیای دیجیتالی در حال زندگی کردن هستند.

AR و VR چه هستند؟؟

قبل از ادامه مبحث باید به دو تعریف پایه ای در دنیای متاورس بپردازیم. AR , VR

AR : واقعیت افزوده دنیای فیزیکی و دیجیتال را در هم ادغام می کند.

VR : واقعیت مجازی بالاتر و بیشتر از واقعیت افزوده است و یک محیطی کاملا مجازی را ایجاد می کند. که از طریق محیط و دستگاه های مخصوص قابل دسترسی می باشد.

برای درک بهتر از دنیای متاورس باید برای یکبار حتی از تکنولوژی VR (واقعیت مجازی) و AR (واقعیت افزوده) را تجربه کرده باشید.

متاورس دنیای بدون محدودیت:

محیط متاورس با تجربه همه جانبه ای که داراست، در اکثر موارد با VR یا واقعیت مجازی در حال مقایسه است.

اما نکته مهم این است در متاورس به زبان ساده این است که شَماع کلی را در این محیط کنار نگذارید.این محیط همانند بازی و سرگرمی ها نیست که شرکت های سازنده فناوری VR تلاش دارند ما آنها را بخریم یا در آن حضور یابیم.

دنیای متاورس دارای این قابلیت یا پتانسیل است که برای همه جنبه ها مانند: آموزش، مراقبت های بهداشتی، تجارت، خرید و فروش ملک و… مورد استفاده قرار بگیرد.

بعضی از انواع متاورس ها این امکان را می دهند که فضاهایی را برای اجاره دادن به کاربران یا آواتورها دارند تا در آن محیط به خرید و فروش محصولات بپردازند.

در متاورس هیچگونه محدودیت در زمان و مکان وجود ندارد. کاربران می توانند هر زمان که اراده کنند با هر فردی در هر کجای دنیا در محیط متاورس ملاقات داشته باشند، به همین دلیل در این محیط، شبکه ای جذاب و عالی برای مشاغل و کسب و کارهای متفاوت به وجود آمده است.

-یک استفاده مفید و جذاب دیگر و توضیح متاورس به زبان ساده این مورد می باشد که این محیط کارایی بالایی برای معلمان دارد. به این صورت به جای آموزش از طریق ارسال ویس (پیام صوتی) و ویدئو در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، می توانند بصورت واقعی، حضوری و سه بعدی با دانش آموزان خود در تعامل باشند.

اگر این فضا توسعه بیابد از هر جای دنیا می توان در هر مدرسه و کالجی که بخواهیم ثبت نام نمائیم و به تحصیل بپردازیم. مثلا یک دانش آموز از ایران در مدرسه ای از آکسفورد انگلیس ثبت نام نماید. ودر شهر و منزل خود در کلاس های متاورسی شرکت نماید.

هیچ محدودیت در متاورس معنی ندارد. شاید هموطنهایمان در ایران که امکان و شرایط حضور در کنسرت های خواننده مورد علاقه خود را ندارند در متاورس به این کنسرت ها رفته و لذت ببرند. در حال حاضر هیچگونه محدودیتی در متاورس وجود ندارد.

جمله پایانی:

در این مقاله سعی کردیم بصورت کلی و خلاصه متاورس به زبان ساده را برای آشنایی مختصر با این محیط نکات اساسی و کلی را توضیح دهیم.

برای آشنایی بیشتر و تخصصی تر، هر کدام از موارد مربوط به این دنیای جدید مجازی را در هر مقاله بصورت مفصل و کامل توضیح خواهیم داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقالات رایا اکسچنج را دنبال نمائید.

با ما در اینستاگرام همراه باشید.

 

در اینستاگرام رایا اکسچنج همراه ما باشید

به این مقاله رای دهید

محموع امتیازات

از اینکه به این مقاله رای می دهید زا شما متشکریم

امتیاز کاربر: 3.4 ( 3 نتایج)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا