ارز دیجیتال

معایب و مزیت های اکسچنج های p2p

صرافی های p2p چه مزایا و معایبی دارند

نکات برگزیده مطلب
  • در مقالات پیشین وب سایت رایا اکسچنج، به توضیحاتی در خصوص شبکه‌های نظیر به نظیر پرداختیم. در این مقاله سعی در توصیف معایب و مزایا اکسچنج های p2p  داریم.
معایب-و-مزیت-های-اکسچنج-های-p2p-
معایب و مزیت-های اکسچنج های p2p

مزایا و معایب اکسچنج های p2p

در مقالات پیشین وب سایت رایا اکسچنج، به توضیحاتی در خصوص شبکه‌های نظیر به نظیر پرداختیم. در این مقاله سعی در توصیف معایب و مزایا اکسچنج های p2p  داریم. در فناوری مالی،  کلمه نظیر به نظیر، به معنی تبادل ارزهای دیجیتالی یا اموال دیجیتالی توسط یک سیستم توزیع شده است.

این بستر این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا معاملات خود را بدون واسطه به سرانجام برسانند. شبکه‌های همتا به همتا نقش مهمی در شبکه بلاک چین دارند و بیت کوین اولین رمز ارزی بود که با نام همتا به همتا به بازار کریپتوکارنسی معرفی شد. این شبکه غیر متمرکز با ایجاد بستری در جهت انجام معاملات ارزی فعالیت می‌کند و تأثیری زیادی در امور مربوط به رمز ارزها دارد. در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

شبکه همتا به همتا

شبکه همتا به همتا نوعی شبکه توزیع شده است که به ساده‌ترین و سریع‌ترین نوع از شبکه معروف است. هر کامپیوتر برای پیوستن به شبکه نظیر به نظیر نیاز به اینترنت دارد. پس از اتصال به شبکه، این فرصت در اختیار آن سیستم قرار می‌گیرد تا بتواند به جست و جوی فایل‌های موجود در سایر سیستم‌ها بپردازد.

نکته قابل توجه این است که این دسترسی تنها به فایل‌هایی خلاصه می‌شود که شما در صفحه مخصوص اشتراک گذاری قرار داده‌اید؛ سایر اطلاعات کامپیوتر شما مخفی خواهد ماند. ظرفیت یک شبکه بر اساس تعداد افراد آن شبکه قابل تغییر است؛ هرچه تعداد کاربران یک شبکه بیشتر باشد آن شبکه از ظرفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. برای آگاهی از معایب و مزایا اکسچنج های p2p با ما همراه باشید.

مزایای شبکه نظیر به نظیر

ساختار نظیر به نظیر بلاک چین، مزایای بسیاری را فراهم می‌سازد. مهم‌ترین مزیت سیستم نظیر به نظیر، امنیت آن نسبت به شبکه مشتری_سرور سنتی  می‌باشد، که بسیار بیشتر است. پخش بلاک چین‌ها در تعداد فراوان نود، سبب می‌شود تا در مقابل حملات منع سرویس DOS  مصون باشد، این مشکل تعداد بسیاری از سیستم‌ها را درگیر  کرده است. از آن جایی که بیشتر نودها باید قبل از اضافه شدن اطلاعات به بلاک چین به اجماع برسند،

می‌توان گفت تقریباً غیر ممکن است تا حمله کننده، بتواند در اطلاعات تغییرات ایجاد کند. این ویژگی مهم، مختص شبکه‌های بزرگی نظیر بیت کوین است.  بلاک چین‌های کوچک‌تر نیز، به نسبت بیشتر مورد حمله قرار می‌گیرند؛ زیرا ممکن است یک فرد یا گروه، بتواند کنترل بیشتر نودها را در دست بگیرد.

بنابراین سیستم توزیع شده نظیر به نظیر که با نیاز به یکی شدن، تماماً همراه می‌شود، به بلاک چین‌ها برای مقابله با فعالیت‌های خرابکارانه، مقدار زیادی مقاومت اعطا می‌نماید.  p2p را می‌توان از اصلی‌ترین دلایلی دانست که بیت کوین توانایی دستیابی به تحمل خطای بیزانس را دارد. علاوه بر مزیت امنیت، ساختار نظیر به نظیر، در بلاک چین‌های ارزهای رمزنگاری شده، توانایی مقاوم سازی آن‌ها در برابر سانسور توسط دولت‌ها را دارد.

کیف پول‌های ارز دیجیتال، برخلاف حساب‌های بانکی زیر نظر دولت‌ها، امکان مسدود سازی یا تخلیه به حکومت را نمی‌دهد. همچنین شبکه همتا به همتا با تقسیم هزینه در میان کاربران، سبب کاهش هزینه‌های مربوط به سرور می‌شود.  استفاده آسان، ترافیک کمتر، سرعت بالای انتقال فایل و … از دیگر مزیت‌های شبکه همتا به همتا محسوب می‌شوند.

معایب شبکه‌های نظیر به نظیر

با وجود تمام مزیت‌های اکسچنج های p2p ، این سیستم دارای معایبی نیز می‌باشد. در سیستم نظیر به نظیر، بلاک چین، به جای سرور مرکزی باید فرآیند به روز رسانی را در تمامی نودها انجام دهد، همچنین افزودن یک تراکنش جدید به دفتر کل توزیع شده، مستلزم قدرت پردازشی بسیار زیادی است. با وجود این که این ویژگی مهم امنیت را افزایش می‌دهد، اما از طرفی باعث کاهش کارایی می‌شود.

این موضوع را می‌توان یکی از اصلی‌ترین موانع در مواجه با مقیاس پذیری دانست. با این شرایط توسعه دهندگان و رمزنگاران دفتر کل توزیع شده، به دنبال راه حلی برای جایگزین‌هایی هستند، که توانایی استفاده از راه حل مقیاس پذیری را برای  آن‌ها داشته باشند.

از دیگر معایب شبکه‌های همتا به همتا می‌توان به عدم توانایی کاربران جهت تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌ها و پوشه‌ها اشاره کرد. همچنین تمامی افراد نسبت به تکثیر فایل‌های ویروسی در شبکه مسئول خواهند بود. پیگیری قانونی نمونه‌ای دیگر از معایب اکسچنج های p2p محسوب می‌شود؛ به این صورت که گاهی برخی از فایل‌های به اشتراک گذاشته شده غیر مجاز است که پیامدهای حقیقی و حقوقی در بر خواهد داشت. در نهایت باید گفت با توجه به دسترسی هر کامپیوتر به سایر کامپیوترها، سرعت عملکرد هر کاربر کاهش می‌یابد.

موارد فوق بخش کوچکی از معایب و مزایا اکسچنج های p2p است. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مطالعه سایر مطالب موجود در سایت رایا اکسچنج بپردازید.

تدابیر امنیتی جهت استفاده از شبکه همتا به همتا

1.استفاده از آنتی‌ویروس

 نرم افزارهای آنتی‌ویروس از کامپیوتر شما در برابر ویروس‌های متداول حفاظت می‌کنند اما با توجه به حملات مهاجمان و ساخت ویروس‌های جدید، بهتر است آنتی‌ویروس خود را بروز رسانی کنید.

2.استفاده از برنامه‌های مطمئن

 بعضی از برنامه‌های به کار گرفته شده در شبکه‌های همتا به همتا دارای نمونه‌های تقلبی هستند که با هدف رخنه و حمله به سیستم طراحی شده‌اند. بنابراین بهتر است پیش از نصب یک برنامه از اصلی بودن و یا تقلبی بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

به این مقاله رای دهید

برای نمایش بهتر این مقاله به آن رای دهید

امتیاز کاربر: 5 ( 3 نتایج)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا