اخبار ارز دیجیتالتحلیل

معرفی انواع اکسچنج های p2p

انواع اکسچنج های p2p

عصر حاضر را می‌توان عصر ارتباطات و اطلاعات نامید، زیرا می‌توان از طریق ارتباطات اینترنتی به انتقال اطلاعات در سطح جهانی بپردازیم. افزایش کاربران شبکه‌های مجازی و گسترش کاربردهای شبکه‌های اینترنتی، باعث کاهش سرعت و ایجاد اختلال اینترنت می‌شود و برای رفع این معضلات راه کارهای بسیاری ارائه شده است که یکی آر آن‌ها شبکه همتا به همتا می‌باشد. شبکه‌های p2p باعث حل شدن مقدار قابل توجهی از معضلات اینترنتی شده است، همچنین در بین کاربران شبکه‌های اینترنتی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. این محبوبیت تا جایی ادامه داشته است که در سال‌های گذشته، گستردگی شبکه‌های همتا به همتا، حدود ۷۰٪ از حجم ترافیک و پهنای باند سرویس دهنده‌ها را تشکیل داده است. در ادامه به توضیحات بیشتری درباره‌ی انواع اکسچنج های p2p اشاره خواهیم کرد.

شبکه همتا به همتا چیست؟

سیستم همتا به همتا، شبکه‌ای متشکل از چندین کامپیوتر است که توسط کاربران نگهداری و مدیریت می‌شود. کاربران شبکه‌های همتا به همتا دارای سرور مرکزی نیستند و خودشان در قالب سرور نیز ایفای نقش می‌کنند. به عبارتی دیگر هر نود یا شرکت کننده با نگهداری یک نسخه از فایل، در نقش کاربر و یا سرور برای سایر نودها ظاهر می‌شود. در شبکه‌های همتا به همتا این امکان برای نودها وجود دارد که فایل‌های ذخیره شده بر روی سیستم‌های خود را به اشتراک بگذارند. افزایش تعداد کاربران شبکه‌های همتا به همتا سبب افزایش سرعت و کارآمدی این شبکه‌ها می‌شود.

انواع اکسچنج های p2p

·  شبکه همتا به همتا بدون ساختار

این شبکه نمایانگر هیچ ساختار مشخصی در نودها نمی‌باشد و شرکت کنندگان آن به صورت کاملاً تصادفی با یکدیگر در ارتباط‌اند. این سیستم‌ها از مقاومت بسیار بالایی در برابر فعالیت‌های مخرب برخوردار می‌باشند و نیاز به حافظه بالایی دارند. از آن جا که درخواست جستجو به بیشترین تعداد از همتایان فرستاده می‌شود، این شبکه به حافظه بالایی نیاز دارد.

·  شبکه همتا به همتا ساختار یافته

شبکه‌های همتا به همتا ساختار یافته، این فرصت را در اختیار نودها قرار می‌دهند تا به صورت کارآمد، اقدام به جستجو فایل‌ها نمایند. این امر در اکثر مواقع از طریق توابع آن حاصل می‌گردد و باعث سهولت کار پایگاه داده می‌شود. این شبکه نمونه‌ای از ساختار سازمانی است که نیاز به هزینه‌های زیادی جهت راه اندازی و نگهداری دارد. شبکه‌های ساختار یافته، دارای مقاومت پایین‌تری نسبت به شبکه‌های بدون ساختار هستند و از تمرکز و کارآمدی بالایی برخوردار می‌باشند.

·  شبکه همتا به همتا ترکیبی

شبکه همتا به همتا ترکیبی، یکی دیگر از انواع اکسچنج های p2p محسوب می‌شود که ترکیبی از مدل کاربر- سرور و مدل ساختار همتا به همتا می‌باشند. این شبکه یک مدل دو لایه است که از یک گره بزرگ و تعدادی گره معمولی به وجود آمده است. روش کار این شبکه به این صورت است که زمانی که یک گره معمولی قصد جستجو فایلی را دارد، درخواست خود را برای گره بزرگ ارسال می‌کند. این ابر گره درخواست را به سایر ابر گره‌ها می‌فرستد و اگر ابر گره‌ها فایل درخواستی را داشتند، به درخواست کننده پاسخ می‌دهند و درخواست کننده آن فایل را دریافت می‌کند.

· شبکه همتا به همتا متمرکز

اولین نسل از شبکه‌های همتا به همتا متمرکز اولین بار در سال 1999 با ظهور نرم افزار Napster به وجود آمد. Napster  دارای یک فهرست متمرکز در سرور خود بود که در آن همه‌ی فایل‌های کاربران ذخیره می‌شد و هر کاربری جهت پیدا کردن فایل مورد نظر خود، این فهرست را جستجو می‌کرد. بر اساس این شبکه سیستم‌ها به یک سرور اختصاصی متصل می‌شوند و اطلاعات خود را در آن جا به اشتراک می‌گذارند. اصلی‌ترین مشکل این نوع از انواع اکسچنج های p2p این است که با قطع و یا خاموش شدن سیستم مرکزی، تمامی ارتباطات در شبکه قطع می‌شود.

·  شبکه همتا به همتا غیر متمرکز

 در شبکه همتا به همتا غیر متمرکز، هیچ سرور مرکزی وجود ندارد و نودها مستقل از سرور مرکزی فعالیت می‌کنند؛ یعنی هر نود هم به عنوان سرویس دهنده و هم به عنوان سرویس گیرنده ایفای نقش می‌کند. نبودن سرور مرکزی در این شبکه مانع قطع ارتباط سایر سیستم‌های موجود در شبکه می‌شود. در واقع در شبکه‌های متمرکز حضور و یا عدم هر یک از سیستم‌ها بی اهمیت است و مانع ارتباط کلی نخواهد شد. حضور شبکه‌های همتا به همتا در صنعت بلاک چین، تحولی عظیم محسوب می‌شود. این شبکه در بلاک چین، به کاربران این فرصت را می‌دهد تا بدون نیاز به یک نهاد و یا سازمان مشخص، به مبادله ارزهای خود بپردازند. به عبارتی دیگر شبکه‌های همتا به همتا غیر متمرکز با حذف واسطه‌ها، سبب سهولت کار کاربران حوزه دیجیتال شده‌اند.

عصر امروز، عصر ارتباطات و تکنولوژی است و شاید بتوان آن را عصر اطلاعات نیز نام گذاری کرد. با توجه به گستردگی مباحث روز، تأمین محتوا و اشتراک گذاری اطلاعات از طریق شبکه‌های اینترنتی، امری مهم محسوب می‌شود. شبکه‌های رایانه‌ای بهترین ابزار برای به اشتراک گذاری اطلاعات و محتواها هستند و امروزه از کاربرد بسیار زیادی در میان مردم برخوردار می‌باشند.

این شبکه‌ها نقش قابل توجهی در اکثر امور ارتباطی دارند و این کاربردها روز به روز در حال افزایش است. شبکه‌های فوق، نمونه‌هایی از انواع اکسچنج های p2p هستند و کاربردهای متفاوتی در عرصه‌های مختلف دارند. از جمله کاربردهای شبکه‌های همتا به همتا می‌توان به دولت الکتریکی، آموزش از راه دور، گروه‌های خبری، پست الکترونیکی و … اشاره کرد. امروزه این شبکه‌ها در امور مربوط به ارزهای دیجیتال نیز نقش آوری می‌کنند. شما می‌توانید جهت اطلاع از مطالب بیشتر پیرامون شبکه‌های همتا به همتا، از سایر مطالب موجود در سایت رایا اکسچنج دیدن فرمایید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا