اخبار ارز دیجیتال

نکات خرید از صرافی آنلاین

خرید از صرافی آنلاین

برای خرید هر محصول باید به مکان مخصوص فروش آن محصول مراجعه کرد؛ مثلا اگر فردی قصد خرید سکه طلا را دارد باید به طلا فروشی برود. صرافی های مجازی، مکان های اختصاصی خرید و فروش ارز های دیجیتال هستند و خرید از صرافی آنلاین، روشی امن و مطمئن برای معاملات ارزی شناخته می شود. در حال حاضر تعداد زیادی صرافی در حال فعالیت است و روزانه معاملات بسیاری در آن ها صورت می گیرد. البته روش های دیگری برای خرید و فروش ارز های رمزنگاری شده وجود دارد ولی این روش ها کمی خطرناک هستند و امنیت صرافی های آنلاین را ندارند. در ادامه به مطالبی آموزنده در خصوص صرافی های آنلاین و چگونگی خرید از صرافی آنلاین می پردازیم.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی های آنلاین، یکی از اصلی ترین مکان های خرید و فروش ارز های دیجیتال هستند که بخش مهمی از بازار بزرگ ارز را به خود اختصاص داده اند. این صرافی ها از لحاظ کیفیت و عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند، اما به طور کلی کار همه آن ها یکسان است. صرافی های آنلاین براساس میزان عرضه و تقاضای کاربران می توانند در قیمت ارز های دیجیتال تاثیرگذار باشند؛ همچنین قیمت برخی از رمز ارزها در صرافی های مختلف متفاوت است. البته اختلاف قیمت ها زیاد نیست، اما وجود دارد.

وظیفه صرافی های آنلاین، ایجاد شرایط خرید و فروش ارز میان کاربران و دریافت کارمزد از آن ها می باشد. در واقع هر صرافی به عنوان واسطه ای برای خرید و فروش ارز دیجیتال معرفی می شود. توجه داشته باشید که خرید از صرافی آنلاین، یکی از روش های امن خرید ارز دیجیتال شناخته می شود.

علت تفاوت قیمت ارز های دیجیتال در صرافی ها

قیمت ارز های دیجیتال با توجه به اختلاف میزان عرضه و تقاضا در هر صرافی، متفاوت است و قیمت های جهانی ارز از برآیند قیمت های این  صرافی ها معین می گردد. البته گمان نکنید که این تفاوت قیمت بسیار زیاد و قابل توجه است؛ زیرا اگر اختلاف قیمت ها در صرافی ها زیاد باشد، باعث هجوم کاربران به یک صرافی مشخص می شود.

تجربه نشان داده است که هر چه یک صرافی بزرگتر و حجم معاملات در آن بیشتر باشد، آن صرافی از قیمت مناسب تری برخوردار خواهد بود؛ بنابراین توجه به حجم معاملات و میزان عرضه و تقاضای یک صرافی می تواند راهنمای خوبی جهت خرید از صرافی آنلاین باشد.

کسب سود از تفاوت قیمت صرافی ها

همان طور که گفته شد میزان اختلاف قیمت صرافی ها بسیار ناچیز است و حدود یک یا دو درصد می باشد. برای کسب سود در دنیای ارز های دیجیتال، راه های مناسب تری وجود دارد که هم کم خطرتر است و هم سود بیشتری را برای کاربران به ارمغان می آورد. توجه داشته باشید که این امر، نیازمند سرمایه های زیاد است و به کارگیری سرمایه بالا می تواند امری بسیار خطرناک باشد؛ زیرا کوچکترین اختلاف قیمت، ممکن است زیان های بسیاری را برای سرمایه گذار به وجود آورد. در هر حال اگر با هدف کسب سود از این اختلاف قیمت ها، قصد خرید از صرافی آنلاین را دارید، باید به هزینه های مربوط به کارمزد های صرافی نیز توجه کنید.

تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز

صرافی متمرکز، تحت نظارت و کنترل یک سازمان واسطه است که این سازمان واسطه، به عنوان سدی در برابر تخلفاتی نظیر پولشویی عمل می کند. معمولا اکثر صرافی های ارز دیجیتال از نوع متمرکز هستند؛ اما با این وجود نوع دیگری از صرافی نیز وجود دارد که به صرافی غیر متمرکز معروف است. این صرافی ها با ایجاد یک محیط هوشمند و بدون اعتماد، واسطه نظارت کننده را از بین می برند.

در صرافی های غیر متمرکز که به صورت همتا به همتا مشغول به فعالیت هستند، معاملات با استفاده از قرارداد های هوشمند انجام می گیرند و هیچ سازمانی امکان نظارت بر روی سرمایه معامله گران را ندارد. صرافی های غیر متمرکز برای کشور های در حال تحریم بسیار کاربردی هستند؛ زیرا در آن ها نیاز به افشای هویت نیست.

امنیت صرافی های ارز دیجیتال

امنیت صرافی های ارز دیجیتال یکی از اصلی ترین دغدغه های کاربران خرید و فروش ارز های رمزنگاری شده است. باید بدانید که هیچ صرافی‌ای از خطر هک شدن در امان نیست و امکان هک هر صرافی در هر شرایطی وجود دارد. تاکنون صرافی های زیادی هک شده اند و سرمایه های زیادی در این صرافی ها از دست رفته است؛ البته در برخی از موارد، خود صرافی ها خسارت کاربران را جبران کرده و تمامی سرمایه از دست رفته را به آن ها برگردانده اند.

صرافی های متمرکز امنیتی نظیر امنیت بانک ها را دارا هستند و در اکثر مواقع در صورت هک شدن، سرمایه کاربران را از جیب خود پرداخت می کنند. بایننس، یکی از این صرافی های متمرکز است که پس از هک شدن، تمامی خسارت های وارده را متحمل شد و سرمایه از دست رفته کاربران را به آن ها باز گرداند.

توجه به محدودیت جغرافیایی

توجه به محدوده و منطقه جغرافیایی، مهم ترین ویژگی در انتخاب یک صرافی محسوب می شود. یک صرافی ایده آل و در عین حال نزدیک به خودتان، بهترین انتخاب است. در حال حاضر بسیاری از صرافی های خارجی به دلیل تحریم ایران، به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی دهند و در صورت اطلاع از هویت ایرانیان، تمامی ارز های مربوط به آن ها را بلوکه می کنند؛ بنابراین با توجه به شرایط کنونی، انتخاب صرافی های خارجی بسیار خطرناک است.

این تصور که صرافی های خارجی بهتر از صرافی های داخلی هستند کاملا اشتباه می باشد؛ زیرا هیچ صرافی ای وجود ندارد که در تمامی شاخص ها بهترین باشد. در نظر گرفتن نیاز های شخصی می تواند در انتخاب یک صرافی مناسب، بسیار کارآمد باشد. با شناسایی نیاز های خود و توازن میان آن ها، نزدیک ترین و بهترین صرافی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمایید. رایا اکسچنج، یکی از صرافی های آنلاین مربوط به خرید و فروش ارز دیجیتال است که با کادری مجرب و کار آزموده آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا