ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال

وضعیت خرید و فروش ارز چگونه است؟

درباره خرید و فروش ارز بیشتر بدانید

 

با توجه به افزایش نرخ ارز در سال های گذشته و ادامه این روند افزایشی بسیاری از مردم عام در پی خرید و فروش ارز هستند. به طوری اخبار مربوط به ارز یکی از مسائل مهم این روزها محسوب می شود. افزایش نرخ ارز در سال گذشته به حدی زیاد بود که بسیاری از مردم اموال و دارایی های خود را تبدیل به ارزهایی نظیر دلار کردند و همین مسئله سبب حساسیت عموم مردم نسبت به قیمت ارز می باشد.

 اصلی ترین عواملی که موجب حجم عظیمی از نوسانات ارزی شده است مربوط به عوامل مختلف داخلی نظیر تورم و عوامل خارجی نظیر تحریم ها می باشد اما نکته جالبی که در هفته های اخیر پیرامون بازار آزاد به چشم می خورد هماهنگی بین بازار رسمی با بازار آزاد است. در ادامه به مسائلی مهم در درباره خرید و فروش ارز می پردازیم.

خزید و فروش ارز چگونه است؟
خزید و فروش ارز چگونه است؟

تعریف ارز

ارز نوعی پول است که اسکناس های کاغذی کشور های خارجی را در بر می گیرد. این پول های خارجی از طریق دولت توزیع شده و در اقتصاد کشور جریان دارد. از آن جا که ارز پولی میان خدمات و تبادل کالا است به عنوان اساس کسب و کارها شناخته می شود. قیمت ارز وابسته به عرضه آن می باشد و با عرضه ارز رابطه مستقیم دارد.

ارز خارجی نوعی کالا محسوب می شود و دارای بازار های ارزی مخصوص خود می باشد. روند شکل گیری این بازار براساس عرضه و تقاضا است. بازار ارز خارجی دارای سیستمی مشخص است که در آن نهادها و بانک ها مشغول خرید و فروش ارز هستند. اصلی ترین وظیفه بازار های ارز خارجی انتقال وجه و یا قدرت خرید کشوری از کشور دیگر است.

نرخ ارز چیست؟

نرخ ارز یکی از اصلی ترین متغیر های حوزه اقتصادی محسوب می شود؛ زیرا تغییرات آن تاثیری مستقیم در تورم و رشد دارد، به طوری که نوسانات این شاخص سبب عدم تعادل فاکتوری های اقتصادی می شود. نرخ ارز نشان دهنده قیمت پول رایج کشوری طبق پول رایج کشوری دیگر می باشد؛ به عبارتی دیگر نرخ ارز را می توان یکسان بودن یک واحد پول خارجی به پول داخلی بیان کرد.

نرخ ارز ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مطرح شود. در حالت مستقیم، قیمت پول خارجی طبق پول داخلی مطرح می شود در حالی که در حالت غیر مستقیم قیمت پول داخلی طبق پول خارجی بیان می گردد.

 

عوامل موثر در تعیین نرخ ارز

تورم یکی از عوامل مهم در تعیین نرخ ارز محسوب می شود. در واقعا تورم و نرخ ارز با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و در صورتی که نرخ تورم در دو کشور، چه داخلی یا خارجی یکسان باشد، برای تعیین نرخ ارز باید به فاکتورهایی نظیر قیمت های عمده فروشی یا خرده فروشی توجه کرد تا بتوان وضعیت هر کشور را بررسی نمود.

مسئله بعدی تراز پرداخت ها می باشد که به صورت کاملا مستقیم بر نرخ ارز تاثیر می گذارد. سیاست های اقتصادی نظیر افزایش عرضه پول، سرمایه گذاری براساس نقدینگی، فعالیت های نظامی و معاملات داخلی و خارجی از دیگر عوامل موثر در تعیین نرخ ارز می باشد. همچنین انتظاراتی که نسبت به آینده نرخ ارز مطرح می شود نیز در تعیین نرخ ارز بی تاثیر نخواهد بود.

علت نابرابری ارزهای جهانی چیست؟

شاید بارها این سوال به ذهن شما رسیده باشد که چرا قدرت پول یک کشور نسبت به کشور دیگر بیشتر است؟ عوامل زیادی در میزان قدرتمندی ارز هر کشوری تاثیرگذار است؛ یکی از مهم ترین عواملی که در نابرابری ارز های جهانی نقش دارد، دارایی های ارزی است به طوری که افزایش این دارایی ها سبب تقویت پول داخلی می شود. اگر بانک های مرکزی ذخیره های ارزی خود را مدیریت کنند می توانند باعث برابری پول ملی با دیگر ارز های جهانی شوند، اما متاسفانه بانک های مرکزی معمولا با افزایش ذخیره های ارزی، سبب نزول اعتبارات داخلی می شوند.

آموزش خرید ارز دیجیتال, ارز دیجیتال, استخراج بیبت کوین با ماینر, خرید و فروش ارز دیجیتال, صرافی ارز دیجیتال, صرافی ارز دیجیتال ایرانی, صرافی رایا اکسچنج

خرید و فروش ارز

به طور کلی قوانین و شرایط خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی تعیین می گردد و معمولا شرایط خرید و فروش ارز به گونه ای ابلاغ می شود که موجب بازگشت ارز به دست آمده از صادرات به چرخه اقتصادی کشور گردد. طبق آخرین دستورات بانک مرکزی، صرافی ها مجاز به خرید ارز به دست آمده از صادرات تا مبلغ حداکثر یک میلیون یورو می باشند؛ همچنین موظفند که این ارز های خریداری شده را برای مواردی مانند واردات کالا، به فروش برسانند. خرید و فروش ارز در میان صرافی ها به صورت حواله یا اسکناس و با ثبت در سامانه سنا امکان پذیر می باشد.

سامانه سنا چیست؟

سامانه سنا، درگاهی برای نظارت بر فعالیت های ارزی نظیر خرید و فروش ارز می باشد. صرافی ها وظیفه دارند که معاملات روزانه خود را به این سامانه گزارش دهند. بانک مرکزی با وضع قوانین مشخصی از تمامی صرافی ها خواسته است که نرخ خرید و فروش ارز خود را در سامانه نظارت ارزی سنا ثبت کنند و اگر کسی از انجام این قانون سر باز کند، بانک مرکزی به شدت با آن صرافی برخورد خواهد کرد. شما می توانید از طریق سامانه سنا از قیمت لحظه ای و شرایط  ارز مطلع شوید، در این صورت هیچ گونه شبهه ای در قیمت ارز میان مردم عادی و صرافی ها وجود نخواهد داشت.

خرید و فروش ارز به صورت اینترنتی

یکی از مزیت های سامانه سنا خرید و فروش ارز به صورت آنلاین می باشد. طبق این سامانه، مشتری چند روز قبل از سفر خود اطلاعات و درخواستش را در این سامانه ثبت می کند، سپس سامانه سنا درخواست وی را به بانک مرکزی اعلام می کند، بانک مرکزی هم پس از بررسی های لازم به مشتری اعلام می کند که برای دریافت ارز درخواستی خود به کدام صرافی رجوع کند؛ همچنین به صرافی اعلام می شود که به این فرد ارز مورد نیازش را ارائه کند.

شما می توانید برای اطلاع از چگونگی بازار ارز و یا شرایط خرید و فروش ارز به صورت آنلاین با تیم رایا اکسچنج درارتباط باشید. ما اینجاییم تا پاسخگوی سوالات و ابهامات شما پیرامون خرید و فروش ارز باشیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا