آموزشبیت کوین

کارمزد تبدیل بیت کوین به ریال

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟

خلاصه نوشته
  • هر بار که از طریق شبکه بیت کوین مقداری از این ارز را ارسال میکنید، باید هزینه کمی برای استخراج کنندگان (ماینر‌های) این ارز در نظر بگیرید و میزان کارمزد معامله‌ای که پرداخت میکنید عمدتا به تصمیم خودتان بستگی دارد اما هرچه بیشتر پرداخت کنید، سریعتر معامله شما در بلاک بعدی گنجانده شده و در دفتر معاملات به تأیید میرسد. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت با ما همراه باشید 

کارمزد تبدیل بیت کوین به ریال

هر بار که از طریق شبکه بیت کوین مقداری از این ارز را ارسال میکنید، باید هزینه کمی برای استخراج کنندگان (ماینر‌های) این ارز در نظر بگیرید و میزان کارمزد معامله‌ای که پرداخت میکنید عمدتا به تصمیم خودتان بستگی دارد اما هرچه بیشتر پرداخت کنید، سریعتر معامله شما در بلاک بعدی گنجانده شده و در دفتر معاملات به تأیید میرسد. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت با ما همراه باشید 

کارمزد تبدیل بیت کوین به ریال
کارمزد تبدیل بیت کوین به ریال

روش‌های پرداخت متمرکز مانند بانک‌ها، PayPal و MoneyGram، مبلغی را که به عنوان کارمزد پرداخت میکنید، به عنوان درصدی از ارزشی که ارسال میکنید محاسبه میکنند که البته این روند در ایران متفاوت است. چرا که برخی از این سیستم‌های مالی ایرانیان را در لیست سیاه خود قرار داده‌اند مانند پی‌پال.

هزینه پرداختی معامله با توجه به مقدار داده‌های معامله تعیین میشود و شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخلاف آنچه بسیاری از مردم معتقدند، ارزش مبلغ معامله آن چیزی نیست که اندازه کارمزد آن را تعیین کند. به این شکل که شاید یک معامله یک دلاری کارمزد بیشتری نسبت به معامله‌ای یک میلیون دلاری داشته باشد.

 

استخراج (ماینینگ) بیت کوین
استخراج (ماینینگ) بیت کوین

اندازه تراکنش‌ها با توجه به تعداد ورودی‌هایی که کیف پول بیت کوین شما برای ایجاد یک خروجی نیاز دارد، رشد میکند. به عنوان مثال، برای ارسال 1 بیت کوین از یک ورودی واحد هزینه تراکنش کمتری نیاز خواهد بود، در مقایسه با اینکه کیف پول شما چهار ورودی 0.25 بیت کوینی را ترکیب کند.

طبق بیانیه‌ای که «گوین اندرسون»، توسعه دهنده اصلی در صفحه Bitcoin’s StackExchange، در سال 2015 مطرح کرد، برای انجام یک معامله از طریق شبکه بیت کوین، نباید بیش از 100000 بایت باشد.

کاربر دیگری در این سیستم عامل با نام مستعار «مارک» پیشنهاد کرد که هزینه ایده آل برای پرداخت کارمزد، 0.0001 بیت کوین به ازای هر 1000 بایت است.

شما میتوانید سایت‌هایی را پیدا کنید که کارمزد معاملات را آنلاین برای شما محاسبه میکنند تا به شما کمک کنند میزان پرداختی هزینه‌های معامله را تعیین کنید. از مشهورترین آنها می توان به Estimatefee.com ، Bitcoinfees.info و Bitcoinfees.earn.com اشاره کرد که البته شاید از ریال ایران پشتیبانی نکنند. اما در ایران نیز سایت‌هایی طراحی شده‌اند که به شما در تبدیل واحدهای مورد نیاز کمک کنند تا بتوانید بررسی کنید چه میزان مبلغی به عنوان کارمزد به ریال پرداخت میکنید.

با این حال، به عنوان یک کاربر عادی، نگران محاسبه داده‌های معامله و کارمزدها نباشید. اکثر کیف پول‌ها، به ویژه کیف پول‌هایی که از طریق تلفن‌های همراه میتوان به آنها دسترسی پیدا کرد، به طور خودکار هزینه‌های مربوط به کارمزد را برایتان محاسبه کرده و به شما این امکان را میدهند که از بین “کم”، “متوسط” یا “زیاد” یکی را انتخاب کنید.

چرا باید کارمزد پرداخت کنید؟

 

ماینینگ بیت کوین
ماینینگ بیت کوین

وجود بیت کوین کاملا وابسته به جامعه‌ای است آن را خرید و فروش یا استخراج (ماین) میکنند. چنین سیستم‌هایی به گروهی از اعضای خود متکی هستند که داوطلبانه با استفاده از رایانه‌های قدرتمندی معروف به ماینر کمک میکنند تا معاملات در دفتر عمومی انجام شوند.
اولین مبلغ تشویقی که به این افراد پرداخت میشود، پاداش استخراج سکه‌های تازه ایجاد شده است که پروتکل هر ده دقیقه آزادشان میکند و دومین مبلغ تشویقی، کارمزدها هستند. آنها این اعضا را تشویق میکنند تا ماینرها را در دسترس شبکه قرار دهند.

پاداش ماینینگ هر چهار سال نصف میشود. در سال 2018، یک ماینر هر 10 دقیقه 12.5 بیت کوین دریافت میکرد. این پاداش در سال 2020 به 6.25 بیت کوین کاهش یافت که این سومین بار در تاریخ وجودی بیت کوین است که پاداش ماینرها نصف میشود.

استخراج، با جزئیات بیشتر، فرآیند حفظ دفتر عمومی است. رایانه‌های موجود در شبکه، معاملات پیشنهادی را با هم جمع میکنند و سپس هر ده دقیقه به صورت دسته‌ای معروف به بلوک ترکیب میشوند.

سپس ماینرها برای حل یک مسئله ریاضی ارائه شده توسط پروتکل به رقابت میپردازند. در هر تأیید ده دقیقه‌ای، تمام هزینه‌های معاملاتی موجود در یک بلوک، همراه با پاداش بلوک، به ماینری میرسد که رایانه او موفق به حل مسائل ریاضی شده است.

آیا پرداخت هزینه کارمزد اجباری است؟

از نظر تئوری، پیوست هزینه در هنگام ارسال معاملات بیت کوین، داوطلبانه است. هدف از انجام این کار تشویق ماینرها برای اولویت دادن به معامله شما هنگام کنار هم قرار دادن بلوک بعدی است.
این بدان معناست که ماینرها تراکنش شما را تأیید میکنند یا سریعتر از معاملات بدون هزینه وصل شده به بلوک بعدی اضافه میکنند. هر مبلغی را که تصمیم بگیرید، در نهایت شبکه معامله شما را تأیید میکند حتی اگر هزینه صفر را هم اضافه کنید.

کارمزد استخراج بیت کوین
کارمزد استخراج بیت کوین

به عنوان مثال مشتریانی را تصور کنید که برای دریافت خدمات پشتیبانی از یک شرکت در صف هستند. این شرکت بسته ویژه‌ای را ارائه میدهد که در آن مشتری میتواند برای دریافت سریعتر خدمات، هزینه اضافی پرداخت کند. این هزینه تضمین میکند که هر زمان مشتری به پشتیبانی نیاز دارد، در اولویت دریافت خدمات قرار خواهد گرفت و سریعتر از کسانی که هزینه اضافی پرداخت نکرده‌اند، به او خدمات ارائه میشود. در پایان، هر مشتری که به پشتیبانی نیاز داشته باشد، مورد توجه قرار میگیرد، اما کسانی که تصمیم میگیرند هزینه اضافی را پرداخت نکنند، باید برای دریافت پشتیبانی، بیشتر صبر کنند.

وضعیت معاملات بیت کوین نیز همین است. معاملاتي كه هزينه کارمزد آنها صفر است در نهايت تأييد ميشوند. اما فرستنده و گیرنده ممکن است ساعتها یا حتی روزها منتظر بمانند در حالی که ماینرها تراکنش‌هایی را که کارمزد بیشتری را ارائه میدهند را در اولویت قرار میدهند. هر چه مدت زمان بیشتری از معامله بگذرد، سرانجام احتمال درج آن در یک بلوک افزایش میابد، زیرا شبکه به طور کلی اولویت را بر معاملات قدیمی میگذارد، حتی اگر هیچ هزینه و کارمزدی برای آنها درج نشده باشد.

بیت کوین به عنوان یک ارز با نرخ تورم، 21 میلیون سقف در اختیار دارد که در نهایت تعداد سکه‌های موجود در بازار به گردش در می‌آیند. نصف شدن پاداش برای دستیابی به پیشرفت در جهت رسیدن به این سقف طراحی شده است. اگر دیگر پاداش بیشتری به ماینرها اعطا نشود (یعنی هیچ سکه جدیدی ایجاد نشود)، هزینه و کارمزد معاملات تنها انگیزه ماینرها برای کارکردن رایانه‌ها و تأیید معاملات خواهد شد.

این بدان معنا نیست که کاربران بیت کوین برای استفاده از شبکه هزینه‌های هنگفتی را برای کارمزد متحمل میشوند. پروتکل‌هایی مانند Segregated (SegWit) و غیره برای اطمینان از اینکه هزینه‌ها فقط کسری از یک سنت باقی مانده است، در حال استفاده هستند.
با افزایش تصویب و افزایش تعداد معاملات در سراسر جهان، استخراج کنندگان همچنان قادر خواهند بود مقداری را دریافت کنند که معادل یا ارزش آن بیشتر از هزینه‌ای است که برای اجرا و راه اندازی رایانه‌های خود در شبکه متحمل میشوند.

به این مقاله رای دهید

با رای دادن به این مقاله در نمایش آن سهیم باشید

ثبت نام در صرافی رایا اکسچنج با کارمزد صفر درصد
امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

منبع
buyabitcoin.com.au
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا