اخبار ارز دیجیتالارز دیجیتال

خرید و فروش ارز مجازی

خرید و فروش ارز مجازی

با توجه به رشد و توسعه فناوری در تمامی حوزه ها به ویژه فناوری های نوین مالی، امروزه موضوع خرید ارز مجازی و شرایط سود دهی و مزایای آن در تمامی کشورهای جهان مطرح است به طوری که عده زیادی از مردم در پی خرید ارز مجازی هستند. همین امر مراجع دولتی کشورها را نگران ساخته است اما چیزی که مسلم است سرعت پیشرفت ارزهای مجازی در دنیاست. ارز مجازی  نوعی ارز الکترونیکی و بدون ساختار فیزیکی می باشد. رمز ارزها و ارزهای مجازی نمونه هایی از ارز دیجیتال محسوب می شوند اما این رابطه دو طرفه نیست یعنی نمی توان گفت که هر ارز دیجیتالی، ارز مجازی است. در ادامه به توضیحات کامل تری پیرامون ارز مجازی می پردازیم.

ارز مجازی چیست؟

به نوعی از رابط های مبادله که مشابه ارز می باشند اما از طریق برنامه های رایانه ای به وجود می آیند و توسط این برنامه ها کنترل می شوند ارز مجازی گفته می شود. گاهی می توان ارزهای مجازی را به پول های رایج کشورها تبدیل کرد ولی در خیلی از مواقع این ارزها در جامعه مجازی فعال هستند. ارزهای مجازی قبل از ظهور بیت کوین تحت نظارت یک سازمان مرکزی قرار داشتند اما پس از بیت کوین، ارزهای مجازی ای پدید آمدند که تحت کنترل هیچ نهادی نبودند و این ارزها تنها از طریق رمزنگاری کنترل می شدند. در واقع ارز مجازی، نوعی ثروت دیجیتالی محسوب می شود که از طریق توسعه دهندگانش انتشار یافته و توسط گروه های مجازی پذیرفته می شود. از مهم ترین ارزهای مجازی می توان به بیت کوین و لایت کوین اشاره کرد.

جایگاه ارز مجازی در جهان

پیشرفت فناوری های مالی روز به روز در حال افزایش است به طوری که این پیشرفت سبب ایجاد تغییراتی در اساس نظام پولی جهان شده است. این امر باعث شده که دولت ها خودشان را با سرعت فناوری انطباق دهند؛ ارزهای مجازی یکی از این پیشرفت های فناوری مالی محسوب می شوند که از دهه گذشته تاکنون توانسته اند جایگاه قابل قبولی در جهان کسب کنند. ارزهای مجازی دارای مخالفان و موافقان متعددی هستند، بسیاری از کشورها خرید ارز مجازی را امری آینده دار و هدفمند می دانند و بسیاری دیگر خرید ارز مجازی را عاملی مشکل ساز در رویکردهای اقتصادی تلقی می کنند.

سیاست های جهانی پیرامون خرید ارز مجازی

ارزهای مجازی یکی از مباحث داغ سیاست های جهان هستند به طوری که دولت مردان از آن به عنوان فرصت و تهدید یاد می کنند. گفتنی است که تحقیق و پژوهش پیرامون این رمز ارزها همچنان ادامه دارد. عده ای موافق این رمز ارزها و عده ای مخالف آن هستند اما مسئله ای که کاملا مشخص است مزایای ارزهای مجازی می باشد. بدون شک این رمزارزها در کنار مزایای زیادی که دارند معایبی را نیز دارا هستند اما نکته ای که باید به آن توجه داشت مقایسه این دو مورد است.

 در حال حاضر همه کشورها حتی ایران در حال تحقیق در مورد خرید ارزهای مجازی و ارزیابی جایگاه این ارزها در آینده می باشند همچنین در پی آن هستند که بدانند آیا میزان مزیت های ارزهای مجازی بیشتر از معایب آن است یا بالعکس؟ اصلی ترین نگرانی مراجع دولتی، سوءاستفاده از ارزهای مجازی است؛ مراجع دولتی معتقدند که از آن جا که این ارزها تحت کنترل هیچ مرکز و نهادی نیستند و در یک جامعه ی مجازی فعالیت می کنند امکان استفاده های غیرقانونی از این ارزها زیاد است. باید دید جایگاه ارزهای مجازی در آینده به چه شکلی رشد خواهد داشت.

خرید و فروش ارز مجازی

دو مورد از مهم ترین ارزهای مجازی

اگر به دنبال خرید ارز مجازی هستید باید بدانید که در حال حاضر بیت کوین و اتریوم جزء مهم ترین ارزهای مجازی محسوب می‌شوند؛ بیت کوین رمزارزی است که به صورت مستقیم و شفاف و بدون مدیریت هیچ نهادی جا به جا می شود و تراکنش های این جا به جایی ها با رمزنگاری در شبکه بلاک چین ثبت می شود بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط افرادی ناشناس اختراع شد.

رمز ارز دیگری که از آن نام برده شد اتریوم است، اتریوم پلتفرمی با محاسبات توزیع شده براساس شبکه بلاک‌چین است که می تواند از طریق کاربران مورد معامله قرار بگیرد. پس از بیت کوین ارزهای مجازی زیادی وارد بازارهای مجازی شدند که هر یک به نوبه خود موفق عمل کرده اند اما با توجه به آینده نامعلوم این ارزها، در حال حاضر اگر قصد خرید ارز مجازی دارید اتریوم و بیت کوین به دلیل تجربه بالای ظهور از موارد موفق تری نسبت به سایر ارزهای مجازی محسوب می‌شوند.

شرایط خرید ارز مجازی

راه های زیادی برای خرید ارز مجازی وجود دارد مانند خرید به صورت مستقیم و آنلاین از صرافی ها، یکی از مهم ترین معایب این روش خرید، بالا بودن قیمت این صرافی هاست. متأسفانه این صرافی ها مبلغی بالاتر از قیمت اصلی ارزهای مجازی دریافت می کنند. روش بعدی استفاده از سایت های خرید ارز مجازی می باشد، رایا اکسچنج، با توجه به تجربه بالایی که در امر فروش و خرید ارز مجازی دارد بهترین و آسان ترین روش برای خرید ارز مجازی محسوب می شود.

تفاوت ارز دیجیتال با ارز رمزنگاری شده

اصلی ترین تفاوت ارز دیجیتال با ارز رمزنگاری شده، به موضوع کنترل و نظارت ارزها برمیگردد. همان طور که گفته شد ارزهای رمزنگاری شده توسط هیچ نهاد یا سازمانی کنترل نمی شوند و به صورت غیر متمرکز فعالیت می کنند در حالی که بیشتر ارزهای دیجیتال از طریق نهادهای نظارتی مانند صندوق فدرال تنظیم و کنترل می شوند.

موضوع بعدی حریم شخصی است؛ در ارزهای رمزنگاری شده حفظ حریم شخصی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تحت هیچ شرایطی هویت فرد فاش نمی شود در حالی که در ارزهای دیجیتال امکان مخفی بودن هویت فردی که دارای ارز دیجیتال است ممکن نیست. نکته بعدی مسئله به رسمیت شناختن ارزها توسط کشورهاست، ارزهای دیجیتال در دنیا به رسمیت شناخته می شوند اما ارزهای مجازی در حال حاضر از این امکان برخوردار نیستند. از آن جا که معاملات ارزهای دیجیتال مورد بررسی مسائل امنیتی هستند در صورت وجود تراکنش‌های مشکوک قابل بازگشت هستند اما ارزهای مجازی تحت هر شرایطی بازگشت ناپذیرند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا